Nad dalším památkově chráněným objektem v centru lázní se snáší Damoklův meč. Quissisana, dům, který nechal Anton Pupp v roce 1886 postavit pro svou ženu Marii, by podle investora měla být sice pětihvězdičkovým hotelem, ovšem bez cenného památkového puncu.

„Majitel objektu žádá Ministerstvo kultury o zrušení statutu této památky,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí radnice. „Mohu potvrdit, že žádost na Ministerstvo kultury dorazila a to se jí v současné době zabývá,“ uvedl mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Dům je dnes v majetku firmy Exklusive-Apartmans, která jej od města vydražila za 77 milionů. Vlastníkem této společnosti je firma Inteko Jeleny Baturinové, manželky starosty Moskvy Jurije Lužkova.

Rekonstrukce prozatím stále památkového objektu pokračuje s ročním zpožděním právě kvůli dohadům s památkáři. Na tom, jak by měla Quissisana v budoucnu vypadat, se zástupce investora Alexander Mikoláš s nimi dohadoval téměř přes rok.

Národní památkový úřad s návrhem architekta, který se podepsal pod téměř zbouraným památkově chráněným domem Eboli, nakonec souhlasil. Ovšem za velmi přísných podmínek.

Výsledkem byla dvě správní řízení, která se stavebníkem zahájil karlovarský magistrát. „Ta jsou vedena ve věci porušení zákona o památkové péči. Investorovi hrozí uložení sankce,“ uvedl před rokem Jakub Kaválek, mluvčí radnice.

Ze sankcí ale nakonec sešlo. „Žádné pokuty jsme nedostali. Za co? Vždyť jsme nic neporušili. Vše máme řádně povolené a opravu domu provádíme v souladu se stavebním povolením,“ uvedl Alexander Mikoláš. Na dotaz, zda se v průběhu stavby měnilo stavební povolení, uvedl, že jednou. „To bylo v souvislosti s nosnými konstrukcemi,“ dodal architekt.

A magistrát? „V současné době nemáme žádný poznatek, že by stavba byla prováděna v rozporu se stavebním povolením,“ uvedl mluvčí Kopál.

Podle památkového oddělení karlovarské radnice byla většina prací na objektu provedena podle vyjádření památkářů. Na dotaz, proč investor nyní žádá o sejmutí památkové ochrany, Mikoláš uvedl, že stupeň památkové autenticity Quissisany stavebními úpravami utrpěl, a tudíž už o památkově chráněný objekt nejde. „Z osmdesáti procent jde o nové prvky, a v podstatě se tak jedná o novostavbu,“ vysvětlil. Stavební úřad povolil podle něj i zvýšení zadního traktu budovy.

Zábory na pozemcích města zase vysvětlil mluvčí radnice Kopál. „Investor sice využívá dočasných záborů veřejných prostranství, ale po skončení prací budou navrácena původnímu využití,“ uvedl.

Poslední kontrolu na stavbě provedl stavební úřad loni 5. prosince. „Mimo jiné u stavebníka urgoval doložení hydrogeologického dozoru,“ upozornil Kopál.