Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedení radnice: Zákon o rozpočtu město neporušilo

Karlovy Vary — Zastupitelé se až v září budou vyjadřovat k pokutě za losovačku, kterou město už uhradilo. /DOPLNĚNO/

14.8.2008
SDÍLEJ:

Vrací se jako bumerang. Losovačka bude vedení města strašit zřejmě ještě hodně dlouho. Až v září se budou zastupitelé vyjadřovat k pokutě, kterou město už dávno zaplatilo.Foto: Repro DENÍK

Karlovarští radní řešili od června dva složité finanční problémy, které mohly mít za následek exekuci majetku města, bez vědomí zastupitelů v rámci rozpočtových opatření.

Podle představitelů města i zástupců ministerstva financí však Karlovy Vary v tomto případě neporušily rozpočtovou kázeň.

Pokuta za losovačku

V prvém případě šlo o pokutu za takzvanou losovačku, tedy omezení počtu uchazečů v rámci výběrového řízení na stavbu multifunkční haly. Ve druhém pak o zaplacení soudních výloh v kauze divadlo, kvůli kterým mělo město na čas zablokovaný majetek.

Výběrové řízení na stavbu haly organizovala pro město společnost Stormen. Ta už v lednu letošního roku zaslala na účet města půl milionu korun jako pokutu za losovačku. Ze smlouvy mezi ní a městem totiž vyplývalo, že případné škody uhradí právě ona.

I když už v té době mělo město pravomocné rozhodnutí antimonopolního úřadu ve věci losovačky k dispozici, přesto s uhrazením pokuty vyčkávalo.

„Město podalo proti verdiktu úřadu žalobu a požádalo o posečkání uhrazení pokuty do doby, než v této věci rozhodne soud. Úřad ale našemu požadavku nevyhověl a trval na uhrazení pokuty,“ uvedl právník magistrátu Tomáš Vodenka s tím, že pokud by město tento půlmilion nezaplatilo, vystavilo by se možné exekuci svého majetku. Vzhledem k tomu, že rozpočet města podle Vodenky nepočítá dopředu s žádnou pokutou, hledaly se náhradní položky, ze kterých by bylo půl milionu zaplaceno.

„Když Stormen složil peníze na účet města, vyzval náměstek Keřka odbor investic, aby tuto záležitost řešil. Tehdy dostal odbor právní za úkol, že pokuta se zaplatí z rozpočtu právního odboru. Byla to mimořádná situace amy jsme jinak postupovat nemohli. Navíc právnímu odboru žádná škoda nevznikla, protože vlastně nula od nuly pošla, když pokutu uhradil Stormen,“ vysvětloval Vodenka.

Tento akt ale bude schvalovat ještě v září zastupitelstvo města.

„V rámci rozpočtu Karlových Varů je možné, že se k některým rozpočtovým opatření může vyjadřovat jen rada města. Nezáleží však na výši peněz, ale na jejich účelovosti. V Karlových Varech existuje dvanáct až patnáct případů rozpočtových opatřeních, o kterých může rozhodovat jen rada města. Jde například o mimořádné příjmy — konkrétně přijetí dotace, o navýšení výdajů příspěvkových organizací, o změnu účelovosti výdajů či přesuny peněz mezi či uvnitř jednotlivých odborů magistrátu,“ upřesnil mluvčí radnice Jakub Kaválek.

Podle něho musí i v těchto případech projít dané rozpočtové opatření zastupitelstvem města.

„Buď jsou o tom zastupitelé jen informováni či ho musí schválit. Co se týče losovačky, v tuto chvíli zatím nevím, o jaké usnesení na zastupitelstvu půjde. Program zářijového jednání ještě není hotový,“ doplnil Kaválek.

Pokud by šlo o následné schválení uhrazení pokuty, která už před týdny odešla na účet antimonopolního úřadu, pak by se ale město vystavovalo možné komplikaci, že by zastupitelé uhrazení pokuty také nemuseli schválit.

Kauza opravy Městského divadla

Uhrazení soudních poplatků v kauze opravy Městského divadla v Karlových Varech ve výši 138 tisíc korun bylo ještě složitější než zaplacení pokuty za losovačku.

„Pokud chceme tuto věc vysvětlit, musíme zajít do historie celého problému. V době, kdy se rozhodlo, že město se bude kvůli opravě divadla soudit, byl doporučen právník, který měl v tomto sporu hájit zájmy města. Tehdejší náměstkyně pro kultury paní Makkiehová určila, že tento právník bude hrazený z rozpočtu odboru lázeňství a kultury, a proto mu byl navýšen rozpočet,“ vysvětlil právník radnice Tomáš Vodenka.

Jenomže na letošní rok neměl tento odbor ani korunu navíc, neměl tedy ani peníze na uhrazení služeb právníka natož na uhrazení soudních výloh.

Podle Vodenky přitom právě tento odbor vyřizoval všechny faktury, které se týkaly rekonstrukce divadla a následncýh soudních sporů. „Nebylo tedy možné, aby tento odbor ze svého rozpočtu uhradil výlohy. Když jsme se v polovině července dozvěděli o exekuci, museli jsme situaci řešit. Tehdy tajemník magistrátu rozhodl, že se soud zaplatí z rozpočtu právního odboru, a to v rámci rozpočtového opatření, které bude v září schvalovat zastupitelstvo města,“ upřesnil Vodenka.

Ani v tomto případě městu prý nevznikla žádná škoda. Podle Vodenky totiž město obdrží dva miliony jen díky tomu, že v rámci kauzy divadla ukončilo soudní spory. „Jde o vrácení soudního poplatku. Městu zbývá uhradit v rámci tohoto případu ještě osm set tisíc korun. Zaplaceno už bylo asi čtyři sta tisíc, takže městu po přijetí soudních poplatků dostane osm set tisíc korun,“ podotkl. Podle něho tak 2 miliony přijme město přes odbor financí jako mimořádný příjem a zastupitelé ho budou řešit v rámci rozpočtového opatření. „Vše ale bylo v souladu s rozpočtem města,“ dodal právník radnice.

Jak podotkla Hana Malá, mluvčí ministerstva vnitra, v obci si nemůže každý orgán dělat co chce. „Zásadní rozhodnutí náleží zastupitelstvu. Konkrétní otázky k rozpočtu je třeba směrovat na ministerstvo financí,“ uvedla.

Podle mluvčího ministerstva financí Jakuba Haase mohl magistrát usoudit, že zaplacení pokuty a výloh nevyžadopvalo schválení zastupitelstva. „Peníze mohlo mít město v rezervě a nebo mohly být narozpočtovány. Také výše uhrazených prostředků nemohla ohrozit rozpočet,“ dodal mluvčí.

Autor: Jana Kopecká

14.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Ilustrační foto

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Jazzfest uvede další koncert v Galerii umění Karlovy Vary

Karlovy Vary - Jazzfest 2017 je v plném proudu a jeho účastníci přivádějí své posluchače na ta nejkrásnější místa po celých Karlových Varech. Ani středeční koncert nebude výjimkou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení