Ceny nemovistostí v Karlových Varech klesají a nabídka výrazně převyšuje poptávku. Makléři očekávají i stagnaci v prodeji pozemků pro výstavbu rodinných domků, u skladovacích a výrobních prostor, u objektů cestovního ruchu, hotelů, penzionů a restaurací a kanceláří.

„Projeví se i převis hotelové kapacity nad zájmem hostů. Ve sféře výrobní pak očekáváme malý zájem velkých firem se v regionu etablovat,“ uvedl k současné situaci na realitním trhu makléř Ivan Žikeš z realitní kanceláře Recom Reality.

Podle karlovarských obchodníků s realitami nás v příštích měsících nečekají lehké časy, ale slovo krize je podle nich přece jenom přehnané. „Je nutné zdůraznit, že součaná finanční krize není krizí, ale recesí. Ta musela tak jako tak přijít, protože ekonomické cykly fungují ať chceme či nechceme. Na realitním trhu se zcela vytrácela ekonomická soudnost, ceny letěly raketově vzhůru aniž odrážely reálnou hodnotu. Že to nejde do nekonečna bylo jasné všem realitním odborníkům, jen se ten názor jaksi nenosil,“ vysvětlil Žikeš.

A zájem lidí o koupi bytů či rodinných domů?

„Nemovitosti (zejména byty) se po novém roce prodávají stále obtížněji, jejich ceny neustále postupně klesají, v současné době o pět až deset procent. S ohledem na postupující hospodářskou krizi je stále těžší pro kupující získat jakýkoliv úvěr na koupi nemovitostí a tím rapidně klesají počty zájemců,“ uvedl Jan Koutný z realitní kanceláře Realitka. Podle něj proto narůstá počet neprodaných nemovitostí na trhu a vážní zájemci mají jedinečnou možnost vybírat z rekordně velké nabídky. „Tato situace se bohužel bude ještě nějaký čas prohlubovat a všichni si oddechneme, až se opět zlepší,“ dodal Koutný.

Podle Žikeše ale město či kraj obývají normálně vydělávající lidé, kteří budou dál chtít bydlet ať již v bytech či rodinných domcích.

„Zde se nic dramatického neodehraje pokud se bude ctít zásada, že koupěschopná poptávka má své hranice. Podle mých zkušeností bude dál poptávka po rodinných domcích do čtyř milionů, nových bytech (i když ne masivně) do 30 tisíc korun za m2 a po panelových bytech. Myslím, že trh s těmito byty nezaznamená dramatický propad cen, protože byty v panelácích jsou pro zájemce o bydlení pořád nejlevnější, přičemž užitnou hodnotou se často vyrovnají bytům nově stavěným,“ dodal makléř.

Zcela odlišná situace je ale podle něj v Karlových Varech samotných.