Kultovní klub Rotes Berlin po sedmnácti letech končí. Tato zpráva překvapila, ba šokovala nejen karlovarské hudebníky, pro něž byl tento rokáč stěžejní klubovou platformou, ale také Karlovaráky, kteří si Rotes Berlin oblíbili. V Karlových varech totiž končí jediný rockový klub ve městě. Uplynulou sobotu byl Rotes, který byl otevřen v roce 1991 pod názvem Propaganda, v provozu naposledy.
„Symbolicky jsme se rozloučili a oslavili sedmnácté výročí klubu,“ potvrdil zprávu majitel František Volf.
„Už jsem neměl sílu svádět boj s radnicí o dotace na činnost klubu. Proto jsem ho zavřel. Letos jsem na činnost od magistrátu obdržel dotaci pouze na koncert na Rolavě, na klub ani korunu. Předloni jsem od radnice sice dostal 100 tisíc korun, ale pouze na koncerty karlovarských kapel. Těch však muselo být dvacet pět. To znamená, že jsem po zaplacení zvukaře, muzikantů a dalších nákladů vždy doplácel minimálně 1 500 korun ze svého,“ vysvětlil Volf.
Podle něj klub za svou dlouholetou kariéru hostil řadu kapel, které jsou dnes na výsluní popularity. „Hrála zde například Garage, Mňága a Žďorp, Chinaski, Kurtizány z 25. avenue, Divokej Bill, Ivan Kral, David Koller a řada dalších souborů. Rád jsem dělal koncerty kapel, kterých jsem si vážil,“ zavzpomínal Volf.
Na ukončení úspěšné kariéry klubu měl značný vliv i klesající zájem posluchačů.
„Mladí lidé z Karlových Varů hodně rychle odcházejí a tím pádem nebylo pro koho koncerty pořádat a návštěvnost klesala. Lidé v dnešní době už neradi platí vstupné a potom raději jdou někam, kde hraje hudba z reprobeden a nepotřebují živou kapelu,“ doplnil Volf. Zdůraznil ale, že už před třemi lety požádal kulturní komisi o přijetí a vysvětlení problémů, ovšem marně. „Nebavili se se mnou. Bývalá náměstkyně Makkiehová se mě snažila vyštvat jak z klubu, tak z kina Čas, který jsme měl od města v pronájmu,“ dodal Volf.
Karlovarský magistrát uvedl, že město není majitelem klubu, Volfovi ho prodalo před půl rokem za přibližně 3 miliony korun, a proto šlo pouze o rozhodnutí provozovatele.
„Je to jeho soukromá věc. Klub není vlastnictvím města, a tudíž o jeho provozu město nerozhoduje,“ komentoval zánik klubu Jakub Kaválek, mluvčí karlovarského magistrátu.
K nízkým dotacím města pro Rotes Berlin se mluvčí radnice Kaválek odmítl vyjádřit.
Lidé jsou z konce klubu znechuceni. „Nebude kam na živou hudbu zajít. Chodila jsem sem na začínající kapely i ty věhlasné. Koncerty ve městě se teď budou konat párkrát do roka ve zchátralém Lidovém domě, a v Lázních I už skončily, protože je město prodalo kraji. Budeme asi brzy jen městem nemocných,“ uvedla Jana Kolářová z Karlových Varů.
Jan Havelka, Ivana Kalinová