Miliony korun a statisíce eur. Ty mohou získat obce a města v příštích letech, pokud uspějí se svými projekty z Regionálního operačního programu Severozápad.

Ukončení přihlášek bylo 20. června. Celkem bylo přihlášeno 263 projektů.

Pro žadatele z Karlovarského a Ústeckého kraje, sdružených do regionu Severozápad, je do roku 2013 připraveno v Regionálním operačním programu Severozápad téměř 746 milionů eur, tedy přibližně 18 miliard korun.

Nejvíce projektů, celkem 86, bylo předloženo do Prioritní osy Integrovaná podpora místního rozvoje, Oblast podpory Investice pro zlepšení fyzické infrastruktury.

„První kontrolou, při které byla posuzována přijatelnost projektů a kontrolovány jejich formální náležitosti, jich úspěšně prošlo 175. Žadatelé, kteří byli kvůli formálním chybám v projektech vyřazeni, je budou moci opravit a předložit k další výzvě,“ uvedl Vojtěch Krump, mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad.

Uspět v soutěži o statisíce eur nebude pro žadatele z Karlovarského kraje nijak jednoduché. Projektů ze dvou krajů, tedy Ústeckého a Karlovarského, je mnoho a zájemců hodně. Například Karlovy Vary chtějí z peněz Evropské unie postavit krytý bazén a žádají o 270 milionů korun, na 150 milionů evropských peněz čeká areál Rolava, na meandr řeky Ohře včetně víceúčelových stezek žádá karlovarský magistrát EU o 75 milionů a Centrum zdraví a bezpečí požaduje z evropských dotací 100 milionů. Na Centrum sálových sportů si radnice zase slibuje 200 milionů korun.

O všechny tyto miliony Karlovy Vary zažádaly. „Položky mohou být nadhodnoceny, protože se jedná o velmi hrubý odhad. Je velmi pravděpodobné, že bude zakázka vytendrována za cenu významně nižší. Některé projekty jsou plánovány na období 2011 až 2013, a proto je do cen započítáno i možné zdražení služeb a materiálu,“ vysvětlil Jakub Kaválek, mluvčí karlovarské radnice.

Spoluúčast obcí a měst na těchto projektech totiž činí padesát procent. Kolik peněz tedy obdrží z dotací Evropské unie, tolik jich do projektu musejí vložit.

Podle Kaválka nebyl žádný z projektů, s nimiž se Karlovy Vary o peníze z dotací EU ucházejí, odmítnut. „O ničem takovém nevíme,“ uvedl.

Nejčastější chybou v žádostech bylo špatně uvedené datum zahájení projektu a chybně nastavený finanční plán, kdy projekt či jeho jednotlivé etapy nesplňovaly kritéria stanovená metodikou ROP Severozápad.

„Při kontrole formálních náležitostí pak mezi časté chyby patřilo například předložení neúplné dokumentace ke stavebnímu povolení nebo neúplné či zcela chybějící přílohy projektové žádosti. V podobných případech pracovníci oddělení administrace projektů Úřadu Regionální rady, kteří kontrolu prováděli, žadatele vyzvali, aby chybějící dokumenty do pěti pracovních dnů doplnili,“ uvedl mluvčí Úřadu Regionální rady regionu Krump.