O víkendu si Strana zelených zvolila v Hornickém domě v Sokolově nové krajské vedení. Předsedou se stal Tomáš Kubát z Chebu a posty místopředsedů obsadili Štěpánka Bergerová z Karlových Varů a Milan Gebouský z Lokte. Schůzi řídil Radan Večerka, lídr Zelených v krajských volbách, který ovšem nekandidoval…

Zelení si o víkendu v Karlovarském kraji zvolili nové vedení. Proč jste nekandidoval, když jste byl lídrem strany v krajských volbách?
Prostě proto, že jsem z formálních důvodů nemohl. Jsem členem vrcholného revizního orgánu SZ, a nemohu zároveň být v žádné výkonné stranické funkci. O krajskou kandidaturu mě sice požádalo několik karlovarských členů, podporu jsem měl průřezově od členů v celém kraji, ale po zvážení všech pro a proti jsem se rozhodl nekandidovat v kraji a dál pokračovat ve stranické práci na republikové úrovni.
Práce v krajské organizaci SZ se budu nadále účastnit, tak jako před touto volbou. Jsem prakticky na každém zasedání krajské rady a snažím se přenášet co nejvíce informací z centra do kraje i naopak.

Jaké vlastně zastáváte funkce u Zelených a prý pracujete také pro ministra školství Ondřeje Lišku?
U Zelených jsem členem Ústřední revizní komise SZ. To v praxi znamená, že se zabývám řešením případných sporů mezi členy, výkladem stanov a předpisů a kontrolou jejich dodržování. Jsem na každém zasedání předsednictva i republikové rady, účastním se konferencí v ostatních krajích. V souvislosti s našimi všeobecně známými vnitrostranickými problémy je tato práce nelehká, ale velmi potřebná.
Pracuji jako tajemník ministra školství Ondřeje Lišky pro parlament. Tedy, řeším vztah resortu školství a parlamentu v legislativním procesu. Jednám s poslanci z různých stran, účastním se poslaneckých klubů, zasedání výborů i pléna Sněmovny a Senátu… Velmi zajímavá práce na pomezí úřednického a politického světa. Poznávám tento svět zevnitř.

Jak se vám líbí nové krajské vedení a co chcete řešit v kraji?
Krajská rada SZ byla zvolena velmi dobře. Protože jsem krajskou konferenci i řídil, vím, že šlo o otevřenou volbu. Přitom se do rady podařilo zvolit zástupce vyváženě ze všech částí kraje, ženy, silné osobnosti. Rádi bychom se pustili do řešení především zelených témat — dopravy, odpadového hospodářství či ovzduší. To vše máme v krajském programu a naši zástupci se těmto tématům konkrétně věnují. V souvislosti se stávající hospodářskou krizí však chceme upozornit ještě na jedno téma, totiž na společenskou zodpovědnost podnikatelů.
Chci upozornit především na dva případy:
První z nich je Karlovarský porcelán. Pánové podnikatelé Květ, Souček, Argman se celou dobu od privatizace chovali jako „velkopodnikatelé“. Když šlo vše dobře a trh vzkvétal, bylo dobře. Porcelánky fungovaly a tvořily zisk. Podnikatelé z něj sponzorovali festivaly a nakupovali i s porcelánem absolutně nesouvisející, ale lukrativní golfové hřiště či hotel Pupp. Když je nyní krize, místo aby prodali Pupp a golf a kdysi vyvedený zisk vrátili pro zachování výroby, nechají porcelánky zkrachovat, region ztratí několik tisíc pracovních míst a možná někde navždy i tradiční výrobu.
Druhý je pak problém vztahu Mattonky a obce Kyselka. Starý pan Mattoni vybudoval v obci lázně. Jejich provoz však brání moderní výrobě minerálky a především její dopravě kamiony. Tak se prostě nechají památkově chráněné lázně spadnout. Vždyť jistě pro zisk Mattonky bude lepší mít místo nich parkoviště pro kamiony.