VYBRAT REGION
Zavřít mapu

František Volf: S klubem jsem se rozloučil písněmi U2

Karlovy Vary — „Zatím nemám konkrétní plány, co budu dělat dál, ale po Rotes Berlin se mi bude rozhodně moc stýskat. Klub mi chybí už teď,“ tvrdí provozovatel kultovní hudební scény.

22.8.2008
SDÍLEJ:

Sedmnácté narozeniny a zároveň poslední večírek. František Volf (druhý zprava) s návštěvníky a nejvěrnějším barmanem.Foto: Archiv klubu

Sedmnáct let byl hudební klub Rotes Berlin oblíbeným místem pro muzikanty i hudební fanoušky. Toto místo přežilo nejrůznější útrapy, nezájem ze strany města i snahy toto kulturní centrum zavřít. Rotes Berlin se nikdy nestal pouhou komerční diskotékou, ale vždy nabízel živé koncerty kapel a hostil i skutečné hudební legendy.

Nyní je však všechno jinak, protože ho jeho dlouholetý provozovatel František Volf v sobotu uzavřel.

Vzpomenete si ještě na okolnosti, za jakých před sedmnácti lety tento klub vznikal?
Do roku 1990 jsem pracoval v karlovarském M klubu. V roce 1991 jsme se s kolegou Jiřím Fuchsem dozvěděli, že se ruší tehdejší sklad filmů, a měli jsme o tento prostor zájem. Tehdejší vedení radnice nám vyšlo vstříc. Zahájili jsme provoz 20. srpna roku 1991, jen několik týdnů po slavném klubu Rock Café a několik týdnů před legendárním klubem Bunkr. Také jsme si hned od začátku dali jasné cíle, co by měl klub nabízet. Nechtěli jsme z něj udělat nějakou komerční diskotéku. Tohoto programu jsem se v podstatě držel dodnes.

Jaký byl vlastně první koncert, který se v klubu konal?
Šlo o vystoupení holandské punkové kapely Rubber Maids. Hned po nich zahrála kapela Garáž a potom Mňága a Žďorp.

Během těch let se v klubu určitě vystřídala spousta kapel, můžete některé připomenout?
V klubu během těch sedmnácti let zahrála skutečná špička tuzemské i zahraniční hudební scény. Připomněl bych například Ivana Krále, Chinaski, Divokého Billa, Yo-Yo band, Monkey Business, J.A.R., Mišíka a Etc… a mnoho a mnoho dalších. Také se nedá zapomenout na britskou legendu Nikky Suddena, kultovní postavu světové alternativní scény Daevida Allena, finské Waltari, amerického saxofonistu Freda Wesleye nebo legendy českého folku Hutku, Mertu, Třešňáka, Voňkovou, Bittovou… až po módní přehlídky nebo spolupráci s karlovarským divadlem na v klubu uváděné hře Nevinní jsou nevinní. Výborné bylo i vystoupení kapely Blackfire z Utahu, Australanů Tribal Drif či indického projektu Bollywood Brass Band. Některé koncerty byly skutečně nezapomenutelné.

Je nějaká kapela, kterou jste chtěl v klubu přivítat a nepodařilo se to zrealizovat?
Kdysi zde běžela fáma, že v karlovarském divadle mají natáčet svůj videoklip U2. Tato kapela je moje srdcovní záležitost, ostatně i design klubu vychází z jejich klipů a název Propaganda, pod kterým jsme fungovali v letech 1991 – 2002, byl inspirován jménem fanzinu U2. Takže mým snem bylo, že kdyby U2 skutečně přijeli, tak se s nimi setkat a do klubu je vzít. To se bohužel nepodařilo.

Klub určitě zažil úspěšné i horší časy. Můžete říct, které roky byly pro vás úspěšné a kdy naopak jste měl chuť pověsit pořádání koncertů tak říkajíc na hřebík?
Nádherné období byly první dva tři roky, protože lidé prožívali určitou euforii a na koncerty se hodně chodilo. Tehdy se daly pořádat i dva tři koncerty týdně a bylo plno. Potom se začala hodně prosazovat taneční muzika a o živé kapely nebyl tolik zájem. Naštěstí i muzikanti vliv techna, house nebo trance pochopili a začaly vznikat kapely, které v tomto stylu hrály. Nikdy jsme tedy nemuseli koncerty úplně odpískat.

Hodně úspěšný byl rok 2003, kdy klub kromě místních kapel a deejays uvedl (a některé i víckrát) jen v tomto roce tyto výrazné koncerty: Iné kafe, Post-It, Lenku Dusilovou, Daevida Allena z Austrálie, Waltari z Finska, dále to byly kapely 100 C, Tornádo Lue, Hraczki, Banana, Roe-Deer, Lety Mimo, Vypsaná Fixa, Mňága a Žďorp, -123 min., November 2nd, Different D.I.S.C.O., Gaia Messiah, Cocotte Minute, Fru-Fru, Létající Koberec, Tshikuna z Konga a Gambie, slovesný Kontrafakt, Moller-Plesset z Francie, Super Croo, Gang ala Basta, Blackfire z USA, Gulo Čar, D-Style Crew z Pobřeží slonoviny, Fast Food, De-Mode… a také písničkáře Katku Šarközi, Václava Koubka, Pepu Nose, Roberta Křesťana s kapelou a Američanku Vanessu Morrison.

Ale i v loňském roce se v programu podařilo uvést koncerty účinkujících jako Nierika, Miou-Miou, Dj Mersi, DMrevival, Pepy Nose, Black Ops z USA, Gipsy CZ, německých Inroad, Xaviera Baumaxy, X-Left to Die, PSH, Charlie Straight, Sunflower Karavan, Landmine Spring, Dj Trávy, Anyway, Love Gangsters, My Name is Ann!, Gang ala Basta, Natálie Kocábové, The Prostitutes, Bruno Ferrari, 100 C, Kozatay, Heleny Zeťové, Orchestra, Luboše Pospíšila, Mikoláše Chadimy a MCH Band, Václava Koubka, Clou, Ondřeje Brzobohatého a Bůhví, Mňága a Žďorp, Jaroslava Hutky, -123 min., United Flavour, Bow Wave, DM Revival, Bratři v triku, Západní projev a další.

Párkrát jsem měl skutečně chuť přestat akce pořádat, ale nikdy k tomu nedošlo a Rotes Berlin žil nepřetržitě sedmnáct let. Odehrála se zde spousta úžasných věcí, křtů alb a další zajímavosti.

Vraťme se do současnosti, v sobotu jste klub oficiálně zavřel. Jaké pro to byly důvody?
V letošním roce finanční nedostatek na pořádný program i běžné provozní náklady mne donutil definitivně vzdát se snahy klub udržet.

Muselo to být po tolika letech těžké se s klubem rozloučit. Jak jste tyto okamžiky prožíval? Rozloučil jste se nějak speciálně?
Poslední akce byla uplynulou sobotu, byla spojena s oslavou sedmnácti let klubu. Potom jsem zde zůstal, zhasl jsem světla, zapálil si svíčku a pustil si několik vybraných písniček od U2. Bylo to takové mé vlastní rozloučení.

Je někdo, komu byste chtěl poděkovat za podporu?
Děkuji všem, kteří do klubu chodili rádi, ať už na koncerty, taneční večírky, projekce, divadla, považovali tak trochu klub za svůj a rádi se do něj vraceli. Budu rád, když si ty chvíle budou všichni pamatovat jen v dobrém.

Zejména děkuji všem, kteří před pár lety z vlastní iniciativy zorganizovali petici za zachování klubu, kdy to užuž vypadalo, že díky aktivitě náměstkyně primátora klub potká to, čemu se nakonec dnes už nedokázal vyhnout, a také velké díky všem těm, kteří v tak velkém počtu petici tehdy podepsali. Děkuji také všem, kteří se angažovali při tvorbě programu, ať už jako pořadatelé, technici, zvukaři nebo samotní účinkující – muzikanti, dýdžejové, performeři… a všem svým ostatním spolupracovníkům, bez jejichž pomoci, ochoty a náklonnosti ke klubu bych mnohé akce nikdy nedokázal uskutečnit.

Rád bych také poděkoval všem novinářům a redaktorům, kteří byli tak nápomocní s propagací programů nebo s mediální pomocí v těžkých i veselých chvílích klubu. Nakonec musím poděkovat i těm všem ostatním, na které jsem teď možná nevzpomněl.

Budete budoucnost tohoto objektu sledovat i nadále? Pokud zde někdo otevře třeba nějaké jiné zařízení, zajdete se sem podívat?
Určitě se nebráním tomu, abych sem někdy zašel. Nebude to nijak prvoplánové, ale třeba takový okamžik někdy přijde. Zároveň si také klidně zajdu i do kina Čas, které jsem také léta provozoval.

Mladí lidé přišli o jedno z mála míst ve městě, kam se mohli chodit bavit na kvalitní živou muziku. Kam asi budou chodit teď, když Rotes Berlin nefunguje?
Nevím, kam budou chodit, ale vím, kam by chodit měli – k volbám. Aby si zvolili někoho, kdo nerozpustí divadelní soubor, neuzavře divadlo Husovka, nenechá kompletně zdevastovat Lidový dům a nebude se snažit vyštípat provozovatele kina jen proto, aby si kino nechal přidělit pro sebe.

Rozhovor vedl Jan Havelka

Autor: Jan Havelka

22.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Do Chebu míří Snow film festival

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Karlovarsko – Osobní automobil Renault začal v úterý odpoledne hořet na dálnici D6 u sjezdu na Nové Sedlo.

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení