Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarský magistrát na sobě nešetří, na kultuře ano

Karlovy Vary — Zatímco sport hraje v Karlových Varech prim, kultura je v plenkách. Rozpočet města na letošní rok je toho důkazem. Nejvíce peněz půjde na dokončení výstavby multifunkční haly za více než miliardu korun.

8.1.2009 53
SDÍLEJ:

Kino PanasonicFoto: Kino Panasonic

Město si na ni vzalo úvěr ve výši 600 milionů korun, z něhož padesát milionů vyčerpalo loni a zbylé peníze použije na stavbu v letošním roce. Hala má být dokončena letos v červnu. Štědré bude město také k extraligovým hokejistům. Zatímco těm vloni město převedlo 15 milionů 200 tisíc korun, letos jim dotaci zvýšilo na šestnáct milionů.

Požadavky v koši

Návrhy zastupitelů, kteří prosazovali oproti navrženému rozpočtu zvýšení dotací pro kulturní organizace, ale koalice smetla ze stolu. O dvě stě tisíc korun tak přišlo kino Panasonic a žádost o sto tisíc pro karlovarský jazz fest potkal stejný osud. Jednou z organizací města, jíž peníze vedení radnice zvýšilo, je tak městské divadlo. Zatímco manželé Heřmánkovi hospodařili s patnáctimilionovou roční dotací, z níž milion vraceli městu na nájemném, nově založená obecně prospěšná společnost města Karlovarské divadlo, která jej řídí od letoška, odčerpá z rozpočtu přes jedenadvacet milionů korun.

Hlavně se najíme

O sto tisíc korun oproti roku 2007 jsou například navýšeny také výdaje odboru kanceláře primátora. Na pohoštění hostů jde z městského rozpočtu částka ve výši osmi set padesáti tisíc korun. „Je vidět, že to potřebujete, protože náměstek Petr Keřka nám zhubl,“ ironicky komentoval rautové navýšení rozpočtu Jaroslav Fujdiar ze sdružení O co jim jde.

Zatímco na pohoštění si i odbor kultury vymínil utratit půldruhého milionu, ke snížení dotace o dvě stě tisíc korun kinu Panasonic, proti němuž protestovali zastupitelé Petr Kulhánek (KOA), Zdeněk Musil (KSČM) a Monika Makkiehová (ODS), náměstkyně Dagmar Laubová (ODS) nic nenamítala. Stejně tak mlčela k návrhu Makkiehové, aby se zvýšila dotace pro Jazz festival o sto tisíc korun, tedy ze čtyř set na šest set tisíc.

„Kino Panasonic je jediné kino ve městě, které promítá i pro seniory, věnuje se dětským představením. Jsou to nevýdělečná představení, která využívají Karlovaráci. Proč se tedy kinu Panasonic dotace krátí?“ dotazoval se vedení města Zdeněk Musil.

Makkiehová už byla konkrétnější a zdůraznila, že volební kampaň nedělal pouze Pavel Škapík, který kino provozuje, ale i další subjekty, jimž město dotace v žádném případě nekrátí.

Miliony pro Čas

Zastupitelé návrhy na zvýšení dotace pro Panasonic neodsouhlasili, ačkoliv proti finančním příspěvkům kinu Čas, které provozuje město, nic nenamítali. „Náklady na kino Čas byly v roce 2008 celkem 3,57 milionů korun. Kino odvedlo městu vstupné ve výši 1,9 milionu, rozdíl je 1,67 milionu korun,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí karlovarské radnice.

Na letošní rok se v rozpočtu města počítá s částkou 800 tisíc, která by měla zajistit provoz kina Čas po první tři měsíce roku. „Vzhledem k tomu, že soudní spory kolem kina Čas byly ukončeny, vedení města předpokládá, že bude řešit další provoz kina s novým provozovatelem, a tedy nebude kino nadále provozovat ve vlastní režii,“ dodal Kopál.

„Je to nejdráže dotované kino v republice,“ upozornil už před časem na tuto anomálii zastupitel Petr Kulhánek (KOA). Kulhánek na úterním zastupitelstvu také požadoval, aby byly sníženy výdaje na pohoštění odboru kultury a lázeňství o dvě stě tisíc, o tři sta tisíc korun navýšeny transfery pro ostatní kulturní subjekty ve městě a navrhl zvýšení dotací basketbalistům a nohejbalistům. Marně.

Nezůstaneš nepotrestán

A co soudí o zkrácené dotaci od města provozovatel kina Panasonic Pavel Škapík? „Už v době před krajskými volbami, když se stalo veřejným tajemstvím, že pomáhám s volební kampaní hnutí Doktoři, jsem byl členem ODS upozorněn, že tato moje aktivita nezůstane nepotrestána. Další echo pak znělo zcela jasně: Nedostaneš od města ani korunu na provoz kina. Tuto informaci jsem dostal někdy v létě. Přišla mi natolik absurdní, že jsem byl rozhodnutím lednového zastupitelstva poněkud zaskočen,“ přiznal se Škapík.

Zdůraznil, že ve městě filmových festivalů si jako soukromá osoba od města odkoupil za tři miliony zdevastované kino, za deset milionů jej opravil tak, že obdržel ocenění Karlovarského kraje kraje (v době hejtmanování Josefa Pavla) a Europa Cinemas za kvalitu vybavení i poskytovaných služeb. V kině Panasonic se hraje na Vánoce i na Silvestra.

„Město to stojí 0,5 milionu ročně, což je zhruba třetina skutečné ztráty provozu kina Panasonic. Zbytek si provozovatel sežene z jiných zdrojů a mj. i z mimokarlovarských podnikatelských aktivit. Přepočteno na diváka — cca 15 Kč na vstupenku od města Karlovy Vary,“ zdůraznil.

Podle Škapíka jsou obdobná kina v jiných městech provozována zhruba za čtyřnásobek částky, nemluvě o nutných investicích do oprav a nákupu nových technologií. Ty se pohybují v řádech milionů korun. „Rozumně uvažující člověk by si asi řekl — pro krajské město, zaměřené na lázeňství, cestovní ruch a film, velmi dobrý obchod. Tedy levná a kvalitní služba. Zaplať Pánbůh za ni. Ale ouha! Většina zastupitelů má na věc jiný názor, má–li nějaký. Občané tohoto města jsou natolik kulturně saturovaní, že se jeví tato aktivita nadbytečnou. Tento obchod zrušíme. Nebudeme podporovat nějakého Škapíka. Nakonec do Ostrova, Sokolova nebo Chebu není tak daleko. Drahomíra — Panasonic ať padne klidně na hubu. Dokážeme Škapíkovi a jemu podobným, kdo je tady pánem.“

Škapík však věří a ví, že toto nešťastné rozhodnutí nemusí být definitivní. Očekává, že ctihodní zastupitelé své rozhodnutí přehodnotí. A jak se ukazuje, není v tom sám. Uvidíme, jak to dopadne.

Autor: Ivana Kalinová

8.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 53
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Marcel Vlasák, velitel karlovarské Městské policie

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení