Přes dvě miliardy korun hodlají letos vydat ze svého rozpočtu Karlovy Vary. Příjem město odhaduje na miliardu 348 tisíc korun, a schodek tak činí téměř 700 milionů korun. Přesto koaliční vedení města, na rozdíl od opozice, považuje rozpočet za vyrovnaný a dobře nastavený. Z osmatřiceti zastupitelů pro něj zvedlo ruku devětadvacet.

„Rozpočet je dobře připraven. Jeho projednávání bylo věcné, i když s předpokládanou kritikou ze strany opozice,“ uvedl po více než dvouhodinové debatě k nejdůležitějšímu dokumentu města primátor Werner Hauptmann. Ten si cení toho, že vyčíslený schodek je přikryt finanční hotovostí na účtech města a každý následující rok budou mít lázně dvě stě milionů korun na rozjezd.

„Nemyslím si, že schodek bude mít zásadní dopad na chod města nebo na plánované investice. Dluhová úroveň je vůči rozpočtu pět procent a to je zdravá částka,“ dodal Hauptmann.

Opačný názor mají ale opoziční zastupitelé, kteří poukazovali na nadhodnocené příjmy a podhodnocené výdaje rozpočtu. „Škrtíte a dusíte toto město. Rozpočet považuji za skandální. Že vám to zdravý rozum vůbec dovolí, takto manipulovat s čísly a podklady,“ nebral si servítky zastupitel Jiří Kotek (SNK/ED).

Kromě opozice měli výhrady k rozpočtu členové sdružení O co jim jde?!.

„Jde o rozpočet s obludným deficitem a zátěží pro další generace. Navíc si město bere úvěry na akce, které, na rozdíl od jiných, vůbec nepotřebuje,“ shrnul připomínky Otomar Homolka, který na námitky primátora Hauptmanna zareagoval slovy, že pouze mlží. „Kdybyste byl zaměstnán jako výrobce mlhy, to by vám slušelo,“ odpověděl mu.

Proti navrženému rozpočtu se postavili i další Karlovaráci. „Není kvalitně připraven, nejsou pokryty kapitálové výdaje a rozpočet nemá odraz do let následujících. Návrh, který obdrželi zastupitelé, se liší i od předlohy, kterou schválila rada,“ uvedl Milan Rusev, který poukázal na další nesrovnalosti, například výrazně odlišné částky v zůstatku na účtech města.

Kritiku rozpočtu koalice ODS a ČSSD striktně odmítla a rozpočet pak zastupitelé s několika úpravami v textu, například že nebudou od KV Arény nakupovat služby v milionových částkách, ale obdrží provozní dotaci, schválili v navrženém znění.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká