VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sdružení sehnalo proti stavbám tisíc podpisů

Horní Blatná, Potůčky – „Podle nás je to počet, který se nedá smést ze stolu,“ říká Petr Maglia, mluvčí občanského sdružení.

31.7.2010 3
SDÍLEJ:

Petr MagliaFoto: DENÍK/Archiv KD

Zásah do rázu krajiny, omezení turistického ruchu, omezení rozvoje obcí přivedením tranzitní dopravy. To jsou jen některá z rizik, která by podle Občanského sdružení za kvalitu života v Krušných horách přinesly novostavby na silnici přes hřeben Krušných hor.

Sdružení sehnalo tisíc podpisů, jimiž občané zmocnili zástupce veřejnosti k podání námitky při projednání návrhu Zásad územního rozvoje Karlovarského kraje, kde jsou tyto novostavby naplánovány. Více o aktuálním dění sdělil Petr Maglia, mluvčí sdružení.

Jak se vám podařilo oslovit tolik lidí? Tisícovka podpisů je slušné číslo a je vidět, že silnice je téma, které oslovuje řadu lidí.
O tuto problematiku se zajímáme od roku 2007, naše připomínky a petice vždy skončily v šuplíku u bývalého i současného hejtmana a bylo nám řečeno, ať se přihlásíme až v okamžiku, kdy se budou veřejně projednávat zásady územního rozvoje kraje. Proto jsme tedy rozjeli další podpisovou akci, abychom právě na toto jednání mohli poslat zástupce veřejnosti - dopravního experta Miloslava Zítku. Jsme velmi rádi, že lidi tuto aktivitu podpořili, a to jak účastí na protestním pochodu, tak i podpisy zmocnění k podání námitky zástupcem veřejnosti.

Podpisy tedy byly, ale jak se situace vyvíjela dál?
Veřejné projednávání na kraji se konalo 24. června 2010, zástupce veřejnosti řádně uplatnil námitku ke třem připravovaným novostavbám na silnici II/221 a náměstek hejtmana Petr Navrátil přislíbil, že s předkladateli námitky projedná osobně. Studenou sprchou ale bylo, když jsme se dozvěděli, že krajská správa a údržba silnic pro jednu z novostaveb úspěšně požádala stavební úřad v Perninku o zahájení stavebního řízení. Krajská správa a údržba silnic je přitom podřízená kraji.

Jak budete tedy nyní postupovat dále?
Podali jsme hejtmanu Josefu Novotnému stížnost na postup krajské správy a údržby silnic s žádostí o zajištění přerušení stavebního řízení. Očekáváme vyřízení naší námitky tak, že konečný návrh Zásad územního rozvoje hejtman předloží zastupitelstvu ke schválení bez tří novostaveb na silnici II/221, tj. bez rozšíření silnice ve Pstruží, bez obchvatu Horní Blatné a bez stavby nového hraničního přejezdu v Potůčkách.

Kde berete sílu pořád dál bojovat za cíle vašeho sdružení?
Podpora lidí je nám velkou oporou. Děkujeme všem signatářům podpisové akce z Karlovarska, Sokolovska a Chebska, děkujeme za solidaritu občanům z Nových Hamrů, z Nejdku a okolí, a zejména jsme moc rádi, že tímto způsobem vyjádřili podporu našemu úsilí obyvatelé horských obcí, pro které je silnice II/221 páteřní komunikací - obrovská podpora obyvatel obce Potůčky, města Horní Blatná, obcí Pernink, Abertamy, Pstruží, Merklín a Hroznětín je pro nás nejen velkým povzbuzením, ale také závazkem hájit takto vyjádřený zájem o ochranu přírody a krajiny západních Krušných hor před poškozením zbytečnými stavbami a před přivedením tranzitní dopravy.

Autor: Jan Havelka

31.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Do Chebu míří Snow film festival

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Karlovarsko – Osobní automobil Renault začal v úterý odpoledne hořet na dálnici D6 u sjezdu na Nové Sedlo.

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení