Už šest let se snaží Občanské sdružení na záchranu kostela sv. Anny v Sedleci opravit tuto památku. Na letošek přichystali jeho členové velkou opravu věže, na kterou se jim podařilo získat i některé dotace. Potvrdil to Alois Kůrka, předseda sdružení.

„Bude se dělat nová báň z mědi, věž se celá kompletně opraví. Také tam budou věžní hodiny, a tak se zřejmě povede, že lidé v Sedleci po dlouhých padesáti letech opět uslyší hodiny odbíjet,“ uvedl předseda.

Celkové náklady činí 1 milion 100 až 200 tisíc korun. „Jsme rádi, že se nám podařilo získat dotaci 500 tisíc korun od Česko–německého fondu budoucnosti. To nám skutečně velmi pomůže. Částkou 300 tisíc korun by zároveň měl přispět Magistrát města Karlovy Vary. Karlovarský kraj zatím ještě nerozhodl, tak uvidíme. Jinak se letos musíme obejít bez příspěvku od Ministerstva kultury, které nám letos nevyhovělo. Zhruba 250 tisíc pak půjde na opravy od našeho sdružení,“ upozornil Kůrka.

Pomalu se také rozběhne výběrové řízení na zhotovitelskou firmu. „Máme požadavek, aby bylo vše hotové od začátku oprav do dvou měsíců. Pronájem lešení je totiž velmi nákladný. V současné době se ale už pracuje na replikách křížů a dalších věcech. Rozhodně tedy nechceme zahálet,“ ujistil Kůrka.

Během šesti let, kdy sdružení na opravách kostela pracuje, už byla udělána dešťová kanalizace, kompletně stropní klenba i řada dalších věcí. „Myslíme si, že na to, že pracujeme na opravách šest let a dost věcí děláme vlastními silami, tak se toho povedlo celkem dost,“ zhodnotil aktivity občanského sdružení Antonín Kůrka.

Aktivity sdružení vítají také lidé ze Sedlece. „Určitě je dobře, že se něco děje, kostel už opravy potřeboval a bez podobných lidí by se nic nedělo,“ uvedl jeden ze sedleckých obyvatel.