Tři tisíce za metr čtvereční jsou částky, které zaplatí původní nájemci, tedy například firma Alcom (spoluvlastní ji koaliční zastupitel Jaroslav Zach – ODS) či Casso Invest bratrů Zádamských. Jedenáct tisíc je naopak částka, kterou zaplatí nový kupující – Felix Šikut, který vzešel z výběrového řízení na prodej volných prostor v Severce, jež se konalo v srpnu. O vítězi rozhodla licitace. Šikut, který se podle živnostenského rejstříku zabývá maloobchodem s motorovými vozy a náhradními díly, nabídl za prostory 450 tisíc korun.

„Minulé jednání jsme projednávali prodej Severky. Proč mezi kupujícími nebyl i tento podnikatel?“ divila se Monika Makkiehová (ODS) a pokračovala: „Někteří z vás prodej obhajovali, protože podle nich je tento objekt neprodejný. A v licitaci jsme se najednou dostali k takovým částkám. Jak je možné, že Severka je neprodejná, když licitace zvedla takto cenu?“

Podle náměstka Tomáše Hybnera (ČSSD) projednali zastupitelé na listopadovém jednání ty prostory, které byly obsazeny. „I ty byly vyvěšeny k prodeji a mohl o ně zažádat kdokoliv. Nikdo kromě nájemců se však o ně nepřihlásil,“ vysvětloval Hybner.

„Já nepolemizuji, že se mohl přihlásit někdo jiný. Zpochybňuji, že původní prodej Severky šel do zastupitelstva třikrát. Nejdřív na ni měla být sleva 80 procent, ale to nevyšlo. Pak přišla šedesátiprocentní sleva a až nakonec cena vzešlá ze znaleckého posudku,“ uvedla Makkiehová.

„Mohl bych vás vyzvat, abyste cenu Severky rozporovali. My jsme totiž upozorňovali na to, že ji prodáváte za zlomek ceny,“ kritizoval vedení Jiří Kotek (SNK/ED).

Náměstek Petr Keřka (ODS) připomněl, že původní nájemci měli předkupní právo, kterým byly prostory nabízeny za znalecký posudek.

„Ta licitace byla fraška. Kupující vůbec nevěděl, co kupuje. Podle mě k podpisu smlouvy stejně nakonec nedojde,“ vysvětloval radní Jiří Hejda (ODS), člen výběrové komise, která rozhodla o Šikutovi jako o dalším kupci. A v sále to zašumělo. I když prodej pro Šikuta politici schválili, není vyloučené, že se bude konat další licitace. Je totiž možné, že Šikut smlouvu nepodepíše.