Přestože karlovarská radnice ani pro letošní závěr roku nechystá pro Karlovaráky žádný ohňostroj, ani organizovanou show, lidé o půlnoční rozsvícené nebe nepřijdou. Deset minut po půlnoci se ohňostroj rozzáří u lázeňského hotelu Imperial a světelnou show svým hostům přichystal i Grandhotel Pupp.

„My jsme o ničem takovém ani neuvažovali, protože podle našeho názoru po tom lidé netouží a ohňostroje chystá několik dalších subjektů ve městě. Raději si tento druh zábavy schováme například na zahájení lázeńské sezony,“ vysvětlil Jakub Kaválek, mluvčí karlovarského magistrátu.

Radnice navíc nemá žádný přehled o tom, kde a kdo ohňostroj ve městě chystá. „Ohlašovací povinnost neexistuje. To, kdo smí připravovat a odpalovat ohňostroje, řeší zákon o hornické činnosti z roku 1988,“ vysvětlil mluvčí.

Zatímco ohňostroje jsou prakticky vždy v rukou odborníků a pod dozorem hasičů, zábavnou pyrotechniku může ve městě, a to i na kolonádách, odpálit kdokoliv a to i na kolonádách.

Statut lázeňského místa, který by od tohoto druhu zábavy uchránil střed lázeňského města, totiž stále není schválen a vyhlášku o ohňostrojích už dva roky zastupitelé odmítají přijmout. Ohňostroje proto v lázních vybuchují během roku i po dvaadvacáté hodině, tedy v době nočního klidu. „Už jsme podali i návrh na usnesení, ale marně. Řešení tohoto problému koalice bojkotuje,“ uvedl opoziční zastupitel Jiří Kotek.

Plné ruce práce tak na Silvestra budou mít strážníci Městské policie.

„Některé lázeňské domy už nám ohňostroje nahlásily. Na Silvestra však může být zábavná pyrotechnika výjimečně odpalována i po dvaadvacáté hodině, budeme pochopitelně v ulicích. Kontrolu zaměříme především na to, aby nedošlo k poškození majetku či újmě na zdraví,“ uvedl velitel městských strážníků Marcel Vlasák.