Poničené houpačky, počmárané zbrusu nové zahradní stolky, zničená dřevěná mašinka, propálené ochranné sítě na pískoviště, zcela zničená a vulgárními kresbami a nápisy popsaná zahradní tabule na kreslení a nepořádek v zahradě. Taková je dlouhodobá situace v mateřské škole v Drahovicích, na náměstí Emy Destinové.

Podle policie zařízení školky ničí romští vandalové. Proto je bude častěji a účinněji hlídat městská policie a také kamerový systém umístěný na ubytovně Drahomíra, disponující maximálním přiblížením obrazu tváří pachatelů. Pozemek mateřinky je oplocený a jeho vlastníkem je město.

„Romové se tam dostávají přes nízké zídky garáží, které sousedí s naším pozemkem. Je opravdu smutné, že nákladně pořízené vybavení zahrady s hracími prvky včetně houpaček a dřevěných lavic a vláčku neustále ničí a čmárají po něm. Když jsem je slušně požádala, aby z naší zahrady, do které vnikají i zničeným plotem, odešli, začaly mi matky dětí sprostě nadávat. Až později náš pozemek opustili. Vrátili se však a od několika svědků vím, že jako pomstu mimo jiné počmárali zbrusu nové kontejnery na separovaný odpad,“ zoufá si vedoucí pedagožka školky Jitka Baltyzarová.

Do řeči pro tisk jí moc nebylo, protože jí prý Romové vyhrožují. Jednu z ochranných sítí dokonce propálili, další odnesli z pozemku mateřinky. Později ji prý jedna z Romek vrátila. Zničenou.

„Naše pozice není opravdu jednoduchá. Přestože romští vandalové vnikají na cizí pozemek a ničí tam hodnoty, rozhodně jim nemůžeme pohrozit tím, že je na oplátku vystěhujeme z městské ubytovny Drahomíra,“ říká náměstkyně karlovarské primátorky Jana Petříková.

Jako jedno z řešení situace vidí také umístění kamer na problémovém místě, zvýšení oplocení a v klidném a konstruktivním dialogu s Romy prostřednictvím předsedy Romského občanského sdružení Vladislava Bílého.

„Domnívám se, že by mohl aspoň morálně zapůsobit na Romy v Drahomíře a připomenout jim i to, že děti, které nechodí do mateřinky, mají možnost využívat nové moderní hřiště pod ubytovnou,“ uvádí Petříková.

„Do zvelebení školky na náměstí Emy Destinové se jen v posledním roce investovalo sedm set tisíc korun, vloni činily náklady na investice přibližně dva miliony korun, včetně výměny oken,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Jakub Kaválek.

Někteří Romové z Drahomíry odmítají být házeni s vandaly do jednoho pytle. „Své děti vychováváme slušně,“ uvedla Erika Samelová.