V karlovarských městských mateřských školách pokračovaly v úterý a včera zápisy. Na řadu přišly ty mateřinky, které spadají pod školku v Komenského ulici. Rodiče zápisy nepodceňují. Poprvé totiž funuje pro přijetí do mateřinek jiný systém, takzvaná spádovost. V dané školce jsou tak upřednostňovány ty děti, které bydlí v dané lokalitě.

Například volných míst v oblíbené školce v Krymské 10 je ale podle ředitelky Zdeny Tiché jen patnáct. „Čekala jsem tu od dvanácti hodin, naštěstí jsem byla první na řadě, a tak snad místo dostaneme,“ konstatovala jedna maminka.

„Kdo dřív přijde, ten dřív mele. A přitom je tu jen patnáct volných míst a navíc tato školka má širokou spádovou oblast. Byli jsme na řadě čtvrtí a máme tak prý štěstí,“ poznamenala paní Daniela, která bydlí v Poděbradské ulici. Nedokáže si představit, co by dělala, kdyby se v polovině června dozvěděla, že její dítě přijato nebylo. V září musí totiž znovu po mateřské nastoupit do zaměstnání.

Podle náměstkyně primátora Jany Petříkové je ale míst ve školkách pro karlovarské děti dostatek. Co ale mají dělat ti rodiče z okolních obcí, které školky nemají, a dodnes využívali mateřinky v krajském městě?

„Jsme na to připraveni. Jsme ochotni vybavit jednu extra třídu pro mimokarlovarské děti. Okolní obce s námi o tom budou ale muset jednat. Připomínám totiž, že ročně nás jedno dítě ve školce stojí dvanáct tisíc korun,“ reagovala náměstkyně Petříková s tím, že okolní obce by si za umístění svých dětí do karlovarských mateřinek měly platit.

Speciální třída by pak podle ní měla vzniknout ve Dvorech, kde jsou volné prostory.

Pro Ivana Truksu, starostu Jenišova, odkud je asi deset dětí, které mají nastoupit do školky, je dvanáct tisíc poměrně vysoká částka. „Vidím v tom ze strany města dost velký nátlak. Připadá mi to jako – plať, nebo máš smůlu. Přístup karlovarské radnice nechápu. Proč s námi o tom už nejednala dříve? Kdyby nás na to včas upozornili, mohli na tento problém být rodiče upozorněni a zařídili by se jinak. Takovýto systém je pro mě nepřipravený a přichází pět minut po dvanácté,“ dodává starosta Truksa.

Jak doplňuje ředitelka Tichá, konkrétní počty přihlášených dětí v druhém kole zápisů bude mít až v pondělí. „Pak uvidíme, zda a jak velký bude přetlak,“ podotýká ředitelka, která si uvědomuje, že dětí opravdu přibývá.

„Konkrétní statistiky, jak se vyvíjí demografické křivky, nemám. Nárůst dětí není u nás ale tak markantní, jde o pár desítek. Počet narozených se u nás pohybuje kolem 400 až 490 za rok,“ dodává předseda výboru pro demografický vývoj Jiří Dietz (ČSSD).