V pořadí už čtrnáctý ročník celonárodní květinové sbírky se konal ve středu 12. května. Také ulice v Karlových Varech procházeli studenti místních škol a nabízeli za symbolických dvacet korun žlutou stuhu, kterou lze připnout na oblečení.

Výtěžek z této sbírky použije nezisková organizace Liga proti rakovině například na preventivní kampaně zaměřené na péči o zdraví či na organizované dotované rekondiční pobyty.

„Květinový den se koná většinou druhý týden v květnu. Letos se této akce zúčastnilo 650 měst a obcí z České republice. V každém okrese a kraji se tedy květinová stužka prodává. Těchto stužek je letos k dispozici osm set tisíc. K tomu je stejný počet informačních letáků,“ konstatovala Jitka Bajgarová, jedna z organizátorek sbírky. Právě leták je každý rok jiný a vždy varuje před nějakým problémem. „Letos je zaměřen na problém, který se týká rakoviny prostaty u mužů ve věku nad padesát let,“ dodala.

Liga proti rakovině, která každý rok pořádá řadu sbírek, v letošním roce oslaví již dvacáté narozeniny. „Také chceme lidem ukázat, co už organizace dokázala. V minulém roce byl květinový den úspěšný a prodejem stužek získala organizace zhruba 14,5 milionu korun. Peníze vždy věnujeme do některé nemocnice v naší zemi. Doufám, že i v letošním roce se podaří vybrat podobná částka,“ uzavřela organizátorka.

O kytičky je mezi lidmi poměrně velký zájem, což potvrzují i sami studenti, kteří je ve městě nabízeli. „Chodíme zhruba dvě hodiny a už jsme prodali několik desítek kytiček. Snad to takhle dobře bude pokračovat a prodáme jich co nejvíce, je to přece na dobrou věc,“ uvedl Boris Dido z karlovarské střední zdravotnické školy.

Studenti byli oblečeni do žlutých triček a lidé je tak snadno poznají. Více informací se lidé dozvěděli také z letáčků, které pro ně mají studenti taktéž k dispozici.

„Podobných sbírek je v současné době už hodně, tak jsem občas nedůvěřivá. Ale když mi k tomu prodávající řeknou více informací a poskytnou mi i nějaký materiál s informacemi, tak vždy přispěji. Nikdy nevíme, co se stane nám a čí pomoc budeme potřebovat,“ řekla Miluše Choutská z Karlových Varů.