Lázeňské sanatorium Thermal, které je stále ve vlastnictví státu, si může koupit karlovarská společnost X&R. Na konci září o tom rozhodl Okresní soud v Karlových Varech, informace o tom vyplývají na povrch ale až nyní. Je to zásadní zlom v této kauze, která se táhne už téměř deset let.

„Dne 25. září vynesl Okresní soud v Karlových Varech rozsudek, kterým určil, že společnost X&R je vlastníkem nemovitostí, které jsou dosud ve vlastnictví akciové společnosti THERMAL – F. Ta je zároveň žalovanou stranou v tomto sporu,“ informovala Jana Rennerová, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který má Thermal ve své správě. Rennerová dodala, že ministerstvo financí, které je také na straně žalovaných, se proti rozsudku už odvolalo.

Je to první soudní přelíčení, které v tomto složitém právním případu X&R vyhrála. Spor se vedl především u Městského soudu v Praze a stát spory pravomocně vyhrál.

„Soud 13. dubna roku 2006 rozhodl ve prospěch ministerstva financí a zamítl žalobu firmy X&R. V žalobě se společnost domáhala, aby s ní ministerstvo financí uzavřelo kupní smlouvu o prodeji akcií hotelu Thermal,“ upřesnila mluvčí Rennerová s tím, že Vrchní soud v Praze 13. února loňského roku rozsudek městského soudu potvrdil.

„Oba tyto rozsudky jsou v právní moci a tento spor je definitivně ukončen,“ uzavřela Rennerová.

Stát začátkem 90. let minulého století vyhlásil výběrové řízení na prodej Thermalu. To vyhrála firma Jasmin, která však za hotel nikdy nezaplatila. Stát ale následně nikdy výběrové řízení nezrušil, a na tom staví X&R, která se umístila na druhém místě s 350 miliony korun. Podle ní je tak právoplatným kupcem tohoto sanatoria. Podle informací Deníku šlo v tomto posledním soudním přelíčení právě o to, že stát soutěž v 90. letech neanuloval a soud tak dal firmě za pravdu.

Představitelé X&R své první vítězství nechtěli zatím komentovat.

Vyjádřit se odmítl i pověřený ředitel Thermalu Jiří Kubeš. „Nemám oprávnění se k případu vyjadřovat. Co vím, tak se Thermal – F proti rozsudku odvolal,“ poznamenal.

Informace o výsledcích soudního jednání má i první náměstek karlovarské primátorky Tomáš Hybner (ČSSD). Karlovy Vary se totiž netají tím, že chtějí tento hotel získat do svého majetku a usilují o bezúplatný převod jeho akcií. „Toto poslední soudní stání je pochopitelně zásadním zvratem. Město i nadále má však zájem Thermal získat. Myslím si, že i v případě, že by ho měla koupit soukromá společnost, by město mohlo na provozu tohoto hotelu spolupracovat. Přece jen to je největší dodavatel kulturních akcí Thermalu,“ doplnil Hybner.

Vývoj případu

V 90. letech 20. století vyhlásil stát výběrové řízení na prodej Thermalu. To vyhrála společnost Jasmin, druhá se umístila X&R. Jasmin nikdy za Thermal nezaplatila. Stát však následně soutěž nezrušil. Podle firmy X&R má tak nárok si sanatorium koupit. První soud se uskutečnil v březnu roku 1999. V roce 2006 soud zamítl žalobu X&R.