Podnikatel Abdulbaru Azirovič, který v Karlových Varech vlastní obchodní dům Perla na třídě T. G. Masaryka, nepřidělává kvůli přestavbě tohoto objektu starosti jen jeho nájemníkům, ale i radnici a úředníkům. Ti už kvůli sporné rekonstrukci museli například před časem pozastavit stavební povolení.

Nyní s ním vedení radnice vede spor ohledně prodeje pozemků kolem Perly. Za ně město požadovalo téměř sedm milionů korun. Podnikatel Azirovič s tím ale nesouhlasí.

„Jádro věci spočívá v zaměření pozemků, které pan Azirovič zastavěl nad rámec smlouvy. Obvod Perly je v oblouku, a podnikatel se proto domníval, že za pozemky pod tímto obloukem nebude nic platit,“ nastínil náměstek Petr Keřka jeden z problémů s pozemky na pěší zóně.

V době, kdy město podepisovalo s Azirovičem smlouvu, byly v tomto dokumentu přesně stanovené částky. Ze smlouvy tak vyplývá, že podnikatel měl zaplatit za necelých čtyři sta metrů čtverečních dva miliony sto tisíc korun, tedy za jeden metr čtvereční 5 830 korun. „Jenomže rada města na jaře roku 2006 odsouhlasila, že za pozemky zaplatí podnikatel sedmnáct a půl tisíce korun. Prodejní cena by pak činila necelých sedm milionů korun,“ vysvětlil náměstek Keřka s tím, že právě konečná částka je nyní předmětem sporu mezi oběma stranami.

Podle Keřky by byl Azirovič ochotný přistoupit na částku 17,5 tisíce korun za metr čtvereční, to ale za předpokladu, že by s ním město směnilo pozemky, na kterých se nachází schodiště, park a chodník. Azirovič navíc v dopise pro vedení města upozorňuje, že měl na odkoupení pozemků nárok už po kolaudaci, která se konala v květnu roku 2005. Po radě tak požaduje, aby mu bylo za období let 2005 až 2008 odečteno nájemné za využívání zmíněných pozemků.

Podnikatel je tak ochoten se domluvit na částce 4 miliony sto tisíc korun za zmíněné parcely. Jeho právnička včera Deníku nebrala telefon.

„Tato problematická věc se bude řešit na zastupitelstvu. S požadavkem na sedm milionů asi neuspějeme. Faktem totiž je, že ve smlouvě byly uvedeny dva miliony. Kdybychom si nárokovali sedm milionů, případný soud bychom asi prohráli,“ doplnil Keřka s tím, že během přestavby měnil Azirovič dvaceticentimetrové odchylky v metry, a zabral tak více metrů.