Cadillac Eldorado z roku 1976, v němž jsme se pár hodin mohli prohánět po silnicích regionu, patří karlovarskému podnikateli Marku Sattlerovi. Jak se stalo, že se vrhl na sbírání klasických amerických křižníků silnic?

„Přivedl mě k tomu můj kamarád Luboš Šimák. Díky němu jsem se dostal k mému druhému veteránu, Jaguaru E Type, který jsem přivezl z USA. Tehdy jsem pochopil, že ne vždy jde o hodnotu auta, ale i o krásu. A té v mých očích odpovídají klasická americká auta z období před ropnou krizí v polovině sedmdesátých let, která prakticky zastavila výrobu takzvaných křižníků silnic,“ odpověděl Marek Sattler.

Jaké bylo první americké auto, které jste získal?
Obrovské kupé Lincoln Mark V. Zajímavé je, že je tento vůz dodnes v záruce. Má najeto pouze čtyři a půl tisíce mil.

Kolik aut jste dosud nasbíral?
V garáži mám celkem 15 veteránů. Z toho dva jaguary, jeden Rolls Royce a ruskou čajku. Zbytek tvoří právě ameriky. V mé sbírce jsou zastoupené značky Cadillac, Lincoln, Ford, Buick, Mercury, Chevrolet a Imperial. Nejstarším je Cadillac Convertible Series 62 z roku 1959. Tedy auto s klasickými „ploutvemi“ na zádi.

Máte nějaké nejoblíbenější auto?
Je to asi právě ten nejstarší cadillac.

Vyjedete někdy se svými krasavci, nebo je jen oprašujete?
Všechna auta jsou v provozuschopném stavu. Okamžitě se s nimi dá vyjet. A tu radost si čas od času udělám. Snažíme se shánět vozy v původním stavu. V takovém, kdy prostě za volantem vystřídáme jejich původní majitele.

Jak sháníte náhradní díly?
Víme o firmách, které nabízejí servis starých amerických aut. Díky Lubošovým kontaktům ale sháníme potřebné věci přímo v USA.

Když se člověk podívá na obrovská auta, respektive na velkoobjemové motory, automaticky ho napadne, že musejí mít obrovskou spotřebu…
Není to tak dramatické. Jsou to auta, se kterými jezdíme takříkajíc pianko. Například Cadillac Eldorado, se kterým jste jezdil, jsme vezli po ose až z Brém, tedy přibližně 650 kilometrů. Spotřebu jsme dokázali udržet v rozumných mezích. Je tedy vidět, že i s takovými auty se dá jezdit relativně úsporně.

Fotogalerii a video z projížďky Cadillacem Eldorado najdete ZDE.