Další porcelánka z Karlovarska má finanční problémy. Tentokrát se to týká firmy Moritz Zdekauer – Starorolský porcelán. Potíže ovšem nevznikly jejím zapříčiněním. Říká to ředitel porcelánky Anton Salva. Na vině je nekázeň odběratelů.

Důsledkem toho je, že společnost sníží počet pracovníků na přechodnou dobu, a to už od 1. dubna, tedy už od středy.

„Zatím nejsem schopen říci, kolika lidí se to bude týkat, zda stovky či jen padesátky. Harmonogram bude takový, že si lidé nejdříve začnou vybírat dovolenou, především tu starou. Pak není vyloučené, že skončí na úřadu práce,“ upřesňuje Salva. Podle něho problém způsobili odběratelé, kteří mají špatnou platební morálku a za zboží neplatí včas. „Není to tedy rozhodně kvůli tomu, že bychom neměli zakázky. Situace se zkomplikovala ještě poté, co banky přestaly poskytovat úvěry. Podniku se tak nedostává peněz, kolik by potřeboval. A na dluh zkrátka vyrábět nemůžeme. Jakmile se situace změní, lidi nabereme zpět,“ vysvětluje ředitel porcelánky s tím, že do konce června by snad mohlo být jasněji.

„Věřím, že se do té doby změní alespoň přístup bank,“ konstatuje Salva.

Vážnou situaci v podniku už řeší i odboráři. „Nelze popřít, že společnost přijala celou řadu opatření k udržení výroby a zachování zaměstnanosti. Je ovšem nutné přistoupit také k opatřením, která se bezprostředně týkají zaměstnanců. Odborová organizace poskytne lidem právní pomoc, ale rozhodnutí musí učinit sami,“ říká předsedkyně odborů Jana Grecmanová.

Podle Salvy přijala porcelánka taková opatření, aby byla výroba zachována. „K tomu je potřeba ale zajistit provozní finance, investiční záměr realizovat za energetických úspor a snížit stav pracovníků na přechodnou dobu,“ dodává ředitel Salva.