Nechutný jekot sbíječek, na stavbě dělníci s maltou, prach, suť a restaurace i s předzahrádkou u obchodního domu Perla, která ani přes všechna tato negativa provoz nepřerušila. A mezi tím vším se prodírají festivaloví hosté, kteří v nabitých lázních nakonec vezmou zavděk i pohoštěním v této restauraci.

A za rybí menu s cihlou na Masarykově třídě, tedy na hlavní festivalové tepně, nezaplatí málo. I to jsou Karlovy Vary. Zoufalí jsou naopak podnikatelé v okrajových částech města.

„Od rána je tady neskutečný randál. Někdo na městě se prostě rozhodl, že během festivalu stavební práce nezastaví. Nám utíkají hosté. To snad radnice nechápe, že v Karlových Varech existuje něco jako lázeňská sezona? Kdo tuhle blbost mohl povolit?“ stěžoval si jeden z majitelů drahovického penzionu.

Radnice se ovšem brání. „My za to nemůžeme. Nemáme žádnou možnost, jak práce omezit či zastavit. Požádali jsme všechny investory, zda by činnost po dobu festivalu neomezili. Někteří nám vyšli vstříc, jiní ne,“ uvedl Jakub Kaválek, mluvčí magistrátu.

Na výzvy radnice například nezareagoval podnikatel, který vlastní obchodní dům Perla. „Má platné stavební povolení a tato stavba je legální,“ vysvětlil Kaválek.

Okamžité ukončení stavebních prací nemůžou od Karlovarské teplárenské očekávat ani drahovičtí podnikatelé.

„My jsme se snažili odejít z centra města, ale nenapadlo nás, že i tady budou problémy. Rekonstrukci horkovodů jsme ukončili a zbývá nám dokončit finální povrch silnice,“ vzkazuje jim Roman Miarka, ředitel Karlovarské teplárenské.

Stavby pokračují
Přestože někteří podnikatelé slíbili, že festivalu vyjdou vstříc, nestalo se tak. Semafory, kterými je řízena doprava před Quissisanou naproti Grandhotelu Pupp, investor neodstranil. Obchodní dům Perla se chlubí odstrašující skládkou v podchodu k Alžbětiným lázním. Stavební práce zde pokračují, ačkoliv jde o jednu z nejfrekventovanějších komunikací.