Důkladnější kontrolu vzrostlých stromů nařizují města a obce po tragédii, která se stala ve Zlíně. Uprostřed dne se tam na lidi zřítil strom v centru města. na místě zůstalo šest zraněných. Dvanáctileý chlapec zraněním včera ráno podlehl. „Může se to stát i u nás?“ ptají se šokovaní lidé.

Sady, lesy a parky považují například Karlovy Vary za svůj poklad. Po celém městě je mnoho parků a vzrostlé stromy lemují snad každou ulici. Podle vyjádření karlovarského magistrátu sondáže a nutné prohlídky provádějí odborné firmy na pokyn odboru životního prostředí průběžně.

„V případě škody způsobené pádem stromu je zákonem jasně stanovená odpovědnost, kterou nese vlastník toho pozemku, na kterém strom stojí,“ upozorňuje mluvčí karlovarské radnice Jan Kopál.

Primátor Werner Hauptmann upozorňuje, že Karlovy Vary si tuto odpovědnost uvědomují. „O to více, že lázeňské město je plné zeleně. Pro péči o zeleň proto zřídilo odbornou organizaci Správa lázeňských parků, která stav stromů průběžně monitoruje, je dostatečně vybavená personálně i finančně a v případě potřeby spolupracuje i se znalci z oboru dendrologie,“ uvedl.

Situace stromů ve městě se poněkud liší od situace v lese a v pásmu do padesáti metrů od lesa. „V lese se pád stromu považuje za zásah vyšší moci, ačkoliv správci lesů samozřejmě dělají také vše pro to, aby les byl bezpečný. V případě zvýšených rizik, například po kalamitách, často přistupují k zákazu vstupu do poškozeného lesa, právě s ohledem na ochranu veřejnosti,“ dodal Kopál.

Podle vedoucího odboru životního prostředí Stanislava Průši je problém v tom, že ani pravidelné sledování nevyloučí riziko, že na pohled vitální strom je skrytě poškozený. „To riziko je o to větší ve městě, kde oproti lesu strom zažívá obrovský stres, má k dispozici omezený životní prostor, je vystaven chemickým vlivům v ovzduší i půdě, atd. Jeho vitalita i životnost je tak logicky daleko menší než u stromu v přírodě. Pokud odborníci zjistí, že ohrožuje bezpečnost, musí být odstraněn, ačkoliv zdánlivě vypadá zdravě,“ upozornil Průša.

Pravidelné kontroly stromů jsou každoroční realitou v Ostrově, který pro množství zeleně získal přezdívku „zelené město“. „Provádějí je specializované firmy,“ uvedl starosta Jan Bureš.

Z městských ulic už v minulosti zmizely potenciálně nebezpečné stromy. „Pamatuji si období, když se kácely vzrostlé topoly, které lemovaly Hlavní třídu. Tehdy se proti tomu vznesla vlna kritiky, lidé dokonce psali petice. Existovaly ovšem posudky, které potvrzovaly, že jsou stromy nebezpečné,“ doplnil starosta druhého největšího města regionu.

Kontroly stromů ve městě se dělají pravidelně také v Nové Roli. „Kontroly děláme každoročně, podle mých informací by tedy nyní měly být stromy v Nové Roli v pořádku a nebezpečí nehrozí,“ informoval Ladislav Cinegr, místostarosta Nové Role. Podle jeho slov chystá radnice obměnu městské zeleně. „Máme na to připravenou studii a budeme žádat o dotace. Náklady na výměnu městské zeleně činí sedm a půl milionu korun,“ vyčíslil novorolský místostarosta.

(iva, koz, jah)