Devátý výlov v rámci zakončení rybářské sezony pořádali v sobotním dopoledni rybáři na novorolské Kaskádě. Tam mají hlavní tábor rozložen již několik let rybáři tamní organizace rybářského svazu z Božičan. Tentokrát šlo o výlov rybníka zvaného Borovice. „Určitě je to pro nás takový malý svátek,“ přiznal Josef Brabenec. Z Borovice rybáři vylovili celkem na čtrnáct tisíc kusů ryb.

„Osmdesát procent těchto ryb vypustíme do sportovních vod, aby si mohli ještě rybáři pořádně na podzim zarybařit,“ vysvětlil Brabenec.

Zbylé ryby pak půjdou do prodeje. V letošním roce si tak mohou milovníci ryb pořídit kapra za osmašedesát korun za jedno kilo. „Snažíme se udržet cenu co nejníže,“ vysvětloval hospodář Václav Šnajdr.

Během výlovu se však všichni zúčastnění nejvíc těšili na sumce albína Václava, který letos oslavil své kulaté jubileum deseti let. „Václav nám pěkně vyrostl, ze 123 centimetrů na 144 centimetrů. Navíc přibral i na váze, z 22,5 na 26 kilogramů,“ liboval si Šnajdr.

Rybáři však nebudou ani chvilku zahálet. V neděli měli na programu další dva výlovy a v tomto týdnu pak ještě jeden. Poté je v listopadu čeká tradiční rybářský ples ´Dolovná´ a pak teprve zahájí prodej kaprů.

Plné ruce práce měli i rybáři v Ostrově, kde v sobotu dopoledne vydával své rybí poklady rybník Deváťák. A že bylo na co se dívat. Přestože bylo sychravo, ještě dopoledne svítilo slunce a rybník vypadal takřka zamyšleně. Rybáři ale věděli, do čeho jdou, a na výlov se patřičně vybavili. U Deváťáku hořela vatra, opékaly se vuřty a nálada byla skvělá.

Na výlov Deváťáku se přišli podívat také Ostrováci. Rybáři si počínali zručně a kapry, ačkoliv se jim do kádí vůbec nechtělo, zkrotili okamžitě. To byl výlov na Deváťáku, což zdaleka nebyl poslední rybník, který ostrovští rybáři lovili. A vždy je to svátek. Roční práce se úročí právě v těchto dnech.

Ivana Kalinová, Daniel Seifert