„Na zámku Bečov se každoročně koná přibližně 50 svatebních obřadů. Snoubenci si mohou vybrat ze dvou různých prostorů. První možností je velmi slavnostní prostor zámecké kaple svatého Petra, která nabízí příjemný komorní prostor pro asi 50 hostů. Interiér kaple byl upraven v 19. století dle plánů architekta Zítka,“ uvedl Tomáš Wizovský, kastelán zámku a hradu v Bečově.

Podle Wizovského je druhou možností pořádání svatebního obřadu exteriér – nejvhodnějším prostorem je terasa zámecké zahrady, z níž se otevírají krásné pohledy do údolí řeky Teplé, na gotický hrad či na město Bečov nad Teplou.

„U menších svateb je vpodstatě možné využít jakýkoliv prostor zámecké zahrady. Ceny a další informace najdou lidé na internetu. „Správa zámku na základě předchozí domluvy umožňuje doprovodné akce – dělové salvy, vjezd historických vozidel či koněspřeží, šermířských turnajů apod. Areál zámku je také vhodným prostorem k uspořádání registrovaného partnerství či „opakovaných svateb,“ dodal kastelán.

V Bečově lze k fotografování novomanželů lze kromě určených interiérů využít téměr neomezeně zámeckou zahradu. „Zámecký areál nabízí také několik zajímavých prostorů vhodných k uspořádání svatební hostiny – pivovarské sklepy, salónek purkrabství, interiér zámku či exteriér zámeckých zahrad,“ doplnila Alena Švehlová, vedoucí návštěvnického provozu hradu a zámku Bečov.

Velký zájem o svatby je také na Horním hradě.

„Samozřejmě se podobným akcím vůbec nebráníme a jsme rádi, když hrad může posloužit i k těmto účelům,“ řekl Pavel Palacký, majitel hradu Hauenštejn. „Několik svateb už máme nahlášených a věříme, že ještě další termíny přibudou. Těšíme se na všechny svatby na hradě, je to pro nás vždy velká radost,“ dodal Palacký.

Lidé však neztrácejí zájem ani o tradiční obřadní síně.

„Zájem o svatební obřady je v měsíci květnu tradičně velice malý. Letos v květnu máme celkem pouze šest svatebních obřadů, přitom hned další měsíc, červen, jich evidujeme už přes třicet. Proto také oddělení matriky pravidelně navrhuje na květen pouze jeden řádný termín, na červen jsou stanoveny tři,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.