Za užaslých pohledů členů Karlovarského symfonického orchestru (KSO) se karlovarští zastupitelé v úterý 29. června po celé dopoledne hádali o další budoucnosti tohoto tělesa.

Městská koalice ODS a ČSSD v samém začátku jednání nejprve zrušila to, co původně navrhla, tedy transformovat příspěvkovou organizaci KSO na obecně prospěšnou společnost Karlovarský lázeňský symfonický orchestr.

Po hlasovacích průtazích pak orchestru zastupitelé odhlasovali dva miliony sto tisíc korun na zajištění mzdových a provozních nákladů.

Vzrušené jednání ke KSO provázely dohady dvou nejsilnějších koaličních stran, ODS a ČSSD. Sociální demokraté snad poprvé za čtyři roky nehlasovali shodně s ODS, protože nehlasovali vůbec, a proti sobě stáli i samotní členové ODS. Zatímco náměstci Dagmar Laubová a Petr Keřka založení obecně prospěšné společnosti KSO podporovali, primátor Werner Hauptmann odmítl orchestr transformovat s tím, že k tomuto kroku mu chybí ekonomická analýza a podrobnější projednání.

„Tento návrh na mě působí tak, že byl dělaný velmi narychlo a s malou přípravou. Proto jsme požadoval, aby byl tento bod odložen,“ řekl primátor.

Primátor také připustil, že se v názoru na budoucnost KSO s náměstkyní Laubovou neshodl. Zároveň odmítl, že od trasformace tělesa odstoupil kvůli blížícím se volbám a negativnímu postoji veřejnosti.

Dagmar Laubová je ale jiného názoru. „Primátor dal na rady volebních manažerů. je rozhodnut statut KSO změnit v listopadu po komunálních volbách. Je to jeho čirý alibismus. Nechápu, jak pravicový politik může udělat tak populistický krok,“ zdůraznila náměstkyně.

Náměstkyně Laubová je rozhodnuta KSO znovu projednat v zářijovém zastupitelstvu.

„Jsme rádi, že zastupitelé zvýšili finance a nedošlo k transformaci, ale stále máme jeden problém, a tím je ředitel Zdeněk Vikor. S tímto manažerem nejsme spokojeni,“ řekli hudebníci.

Ivana Kalinová, Jan Havelka