Letecká akrobacie sice nepatří k masovým sportům, ale přesto je pro lidi atraktivní. To dokázal i šestnáctý ročník Karlovarského poháru, na který se na letiště do Přílez u Toužimi sjeli letci z celé Evropy. Tentokrát se však letci museli připravit na rozmary počasí, které závody značně zkomplikovalo.

Potvrdil to Jiří Duras, vedoucí letového provozu Leteckého akrobatického centra Karlovy Vary. „Pohár začal ve čtvrtek, ale kvůli počasí jsme nemohli ten den vůbec vzlétnout, začalo se létat až během pátku. Počasí je klíčová věc, protože nikdy nechceme riskovat bezpečnost soutěžících letců, a proto ho intenzivně monitorujeme,“ konstatoval.

Na neduhy počasí si stěžoval také letec Petr Kopfstein, který se poháru zúčastnil. „Skutečně bylo počasí nejhorší za celou historii závodů. Je štěstí, že se povedlo odlétat veškerým letcům,“ potvrdil Kopfstein.

I přes nedobré počasí však závody nabídly pěknou a atraktivní podívanou. „Startovali například letci z Rakouska, Maďarska i řady jiných zemí,“ doplnil informace předseda Duras.

Pořádat podobné závody a také akrobaticky létat podle něj není lacinou záležitostí. Proto se letci bojí, že jim zhorší podmínky ekonomická krize.

„Zatím jsme nějaké komplikace kvůli krizi v tomto oboru nezpozorovali, ale to samozřejmě může přijít. V dnešní době není nikdy nic jisté,“ dodal Duras.

Cena akrobatických letadel se pohybuje kolem deseti milionů korun a cena letové hodiny mezi sedmi a osmnácti tisíci korunami. „Pokud se chtějí letci kvalitně připravit, stojí to opravdu statisíce korun. Je to ale prostě taková vášeň,“ uzavřel Duras.