Spor trhovců z karlovarské Varšavské ulice a městskou firmou KV City Centrum (KCC) graduje. Stánkaři, kteří se rozhodli situaci řešit přes soudy, jsou toho názoru, že se jim za to pronajímatel mstí.

V září totiž byly některé stánky odvezeny. Důvodem podle šéfa KCC a radního za ČSSD Martina Zemana byla nutná oprava. „Tomu se dá těžko uvěřit. Proč byly odvezeny stánky pouze těch trhovců, kteří se s městem soudí? Proč dva z nich stojí už tři týdny na parkovišti a neopravují se, jak bylo slibováno?“ říká Petr Elman, který se s KCC soudí, zatím ale prodává ve svém vlastním plechovém stánku.

Karel Dušek, jehož rodiče mají pronajatý dřevěný stánek od KCC, mu dává za pravdu. I Duškovi se obrátili o pomoc na soud, stánek jim byl ale odvezen.

Šéf KCC Zeman se tomuto nařčení brání. „Stánky se budou opravovat všechny, ale postupně. A že některé stojí na parkovišti? I to má své vysvětlení. Nemohli jsme je odvézt, protože byly plné materiálu trhovců. Ti je vyklidili až minulý týden ve čtvrtek a zatím jsme stánky nestihli odvézt,“ reaguje Zeman.

Tržiště ve Varšavské ulici se skládá z několika druhů stánků – většina je dřevěných a ve vlastnictví KCC. Další tři jsou plechové a zbývající dva mají zázemí v pojízdných prodejnách – grilovaná kuřata a uzeniny. Těchto pět stánků vlastní samotní trhovci a platí tak nižší nájem.

KV City Centrum chce všechny stánky dřevěné

Vedení KCC chce ale tržiště sjednotit a nahradit plechové stánky dřevěnými. „Nikdo se mnou v této věci zatím oficiálně nejednal. Mám několik let do důchodu. Myslíte si, že bych chtěl vyměnit svůj stánek za dřevěný od města a jít do pronájmu?“ brání se jeden z trhovců, který si nepřál být jmenován.

Radní Zeman potvrdil, že se tyto stánky budou měnit za dřevěné. Velký otazník ale zůstává nad tím, kdo tyto stánky do Varšavské ulice dodá a kdo je bude vlastnit. Šéf KCC totiž na to nedokázal jednoznačně odpovědět. „Stánky dodáme. Kdo je bude vlastnit? No dejme tomu, že KV City Centrum, je to trochu složitější,“ odpovídá Zeman na opakovaný dotaz.

Zeman už dříve ale prohlásil, že tyto nové stánky budou v majetku vietnamského obchodníka. Jakého, to neuvedl. „Teď nevíme, jak to bude, protože situace se mezitím změnila,“ upřesňuje následně radní a šéf KCC.

Trhovcům vadí neprůhledný systém pronajímatelů

Nejvíce však trhovcům vadí neprůhledný systém pronajímatelů. Právě to je důvodem, proč se někteří z nich obrátili na soud. Město areál pronajímá KCC, která ho pronajala firmě Linas Trade Group (LTG). Ta následně uzavřela nájemní smlouvu se společností Scopio Financial Plus vietnamského obchodníka Hoanga Anha.

„Je to jasné vyhazování městských peněz. Nechápu, že to městu nevadí,“ diví se trhovec, který nechtěl uvést jméno.

KCC městu platí ročně za pronájem 760 tisíc korun. Kolik vybírá KCC od LTG, odmítl Zeman uvést. Podle informací ze soudního líčení se ročně od konečných trhovců vyberou ale téměř čtyři miliony korun. Jak je nakládáno s se třemi miliony, není známo.

Odpad na tržišti, důvod ke sporu

Problémů na tržišti ve Varšavské ulici v poslední době přibývá. Jejich zdrojem je podle stánkařů zvýšení nájemného, které pět z nich odmítlo podepsat. Nejen oni, ale i další však říkají, že už tři čtvrtě roku nemají platné nájemní smlouvy.

„To není pravda. Trhovci odmítají nájemní smlouvu uzavřít. V tom je problém. Mohli ji klidně podepsat s KV City Centrem. Místo toho nám kradou elektřinu a nestarají se o své odpadky,“ hájí se Martin Zeman (ČSSD), radní a šéf městské firmy KV City Centrum, které dostalo tržiště od města do nájmu.

„Už jsme tu měli i kontrolu ze životního prostředí. Proč já bych měl používat popelnici, když mám doklad o tom, že veškeré neprodané zboží a bedničky od něho vracím zpět do skladu?“ nechápe Petr Elman a ukazuje smlouvu se skladem.

„Dříve tu stále bývaly kontejnery. Teď, když tu nějaký stojí, tak je zamčený. A nepořádek tu neděláme my, co se bouříme, jak někteří tvrdí, ale právě ti, co jdou pronajímatelům na ruku,“ poznamenává podnikatel.

„My si svůj odpad odvážíme. Navíc ani téměř žádný nemáme,“ pokračuje Karel Dušek, jehož rodiče nyní o stánek přišli kvůli opravě. Ten dodává, že smlouvu nemohla jejich rodina podepsat, protože dokument neměl všechny oficiální náležitosti. „Proto platíme starý nájem, který činí dvanáct a půl tisíc za měsíc,“ upřesňuje trhovec.

Radní Zeman kontruje, že trhovci musí dodržovat zákon o odpadech. „Pokud má někdo IČO, tak musí mít smlouvu na odpad. Dříve to bylo tak, že stánkaři platili dohromady za kontejnery. Teď musí mít každý svou popelnici,“ vysvětluje Zeman.