Davům bezdomovců, opilců a narkomanů, kteří vysedávají u Městské tržnice v Karlových Varech (nyní Albert), už nechtějí někteří Karlovaráci přihlížet. Sepsali proto petici, která nyní koluje po městě. V ní žádají vedení města o řešení této složité situace.

Vedení radnice a městské policie však pro ně dobrou zprávu nemá. Se situací se totiž nedá nic dělat.

„Stav začíná být neúnosný, a to především pro nás podnikatele, kteří máme v Městské tržnici své provozovny. Nejde jen o bezdomovce a opilce, ale i o narkomany, kteří použité injekční stříkačky pohazují po prostorách tržnice,“ říká Kateřina Moravcová, iniciátorka petice, která v tržnici provozuje Bike studio. „Je to jen pár dnů, co přišla cvičit jedna slečna a stěžovala si, že ji v přízemí tržnice obtěžují nějací chlapi. Je to velmi nepříjemné i vůči našim zákazníkům. Ženy, které pracují v tabáku, mají opravdu velký strach. Před časem je v obchodě obtěžoval dokonce muž se zbraní v ruce,“ dodává provozovatelka Bike studia.

V petici například navrhuje, aby se ve městě zavedla vyhláška zakazující alkohol na vybraných místech, instaloval kamerový systém či zavedl stálý policejní dozor.

Podle mluvčího radnice Jakuba Kaválka by se ale protialkoholní vyhláška minula účinkem. Stejný názor má i velitel městské policie Marcel Vlasák. „Pokuty na lidech, kteří jsou bez domova, bychom jen těžko vymáhali,“ shodují se oba.

„Strážníci prostranství Albertu monitorují. Není ale možné, aby tu hlídkovali celý den. Tato sitauce je bohužel v podstatě neřešitelná,“ říká Kaválek.

Velitel Vlasák upřesňuje, že jedna z kamer už Albert částečně monitoruje. „Pokud obsluha kamerového systému vidí, že kolem tržnice se shlukuje více lidí, posílá tam okamžitě hlídku. Situace je opravdu velmi složitá a my s ní vlastně nic nezmůžeme. Pokud tito problémoví lidé v okolí tržnice jen posedávají a nic nedělají, nemůžeme proti nim ze zákona zasáhnout. Snažíme se jim proto alespoň domluvit,“ doplňuje Vlasák.

Iniciátorka petice je s takovými závěry smířená. „Chápu, že je problém s tím něco udělat. Ale jak to tedy řešit? Vždyť jde o centrum města,“ uzavírá Moravcová.