Tři sta dvacet lidí. To je počet nezaměstnaných, kteří se od 1. do 5. ledna zaregistrovali na úřady práce v Ostrově, Toužimi a Karlových Varech. Podle srovnání se stejným obdobím minulého roku je to o zhruba sto lidí více. Podle pracovníků úřadu práce to však nemá přímou souvislost s krizí v porcelánkách.

Potvrdil to Jiří Jiránek, zástupce ředitele karlovarského úřadu práce. „Zvýšení to je, ale pamatujeme i horší časy. Není to tedy vyloženě mimořádný stav, ale nevíme, co se bude dít, když se k nám zaregistrují všichni lidé, které se chystá propustit například Karlovarský porcelán. Těch zatím mezi nově zaevidovanými není tolik. Celou problematiku podrobně sleduje také Ministerstvo práce a sociálních věcí,“ konstatoval Jiránek.

Nárůst nově zaevidovaných potvrdila také Dagmar Benešová, vedoucí odboru zprostředkování a podpory úřadu práce. „Od prvního do pátého ledna minulého roku se zaregistrovalo na 220 lidí dohromady v Toužimi, Ostrově a Karlových Varech. Za stejné období v tomto roce se však přihlásilo už 320 lidí. Takže nárůst je veliký,“ dodala vedoucí Benešová.

Návaly pokračují i v těchto dnech. „Například pouze během 6. ledna se se nově přihlásilo devadesát tři lidí. Mezi nimi byli lidi i z porcelánu, ale ti neskončili z organizačních důvodů, ale například jim skončila smlouva, nebo už nevěřili, že se dá firma do pořádku,“ dodala Benešová.

Situaci podrobně sleduje také Kamil Řezníček, ředitel Úřadu práce v Karlových Varech. „Zrovna včera jsem měl jednání s bývalým ředitelem Karlovarského porcelánu Vlastimilem Argmanem. Podle mě ještě nemusí dojít k tomu, že se skutečně bude hromadně propouštět. Máme však možnosti, jak dotčeným lidem z porcelánky pomoci. Na případný krizový scénář jsme připraveni. Ostatně budeme jednat 12. ledna také s hejtmanem. Vítáme každou možnost a šanci, jak by mohl kraj pomoci zachránit tuto situaci,“ informoval ředitel Řezníček.

Kdo nahlásil propouštění?

N.G. GROUP, s. r. o. — oznámení o propouštění 14 zaměstnanců (k 30. říjnu 2008 – 13 lidí, 31. listopadu 2008 – 1 zaměstnanec).
ČEZ Distribuční služby, s. r. o. — oznámení o propouštění 6 zaměstnanců k 1. březnu 2009.
Karlovarský porcelán, a. s. — záměr propouštění 793 zaměstnanců.
Concordia, a.s. — záměr propouštění 222 zaměstnanců.
KSB – OTM, spol. s. r. o. – oznámení o propouštění 44 zaměstnanců.