Ověnčeny medailemi se vrátily z Mistrovství České republiky ve twirlingu (jakási moderní gymnastika s hůlkou) ostrovské mažoretky – Oskarky. Získaly celkem devět zlatých, sedm stříbrných a tři bronzová umístění. Své trenérce Evě Žilákové tím udělaly obrovskou radost, kterou ovšem záhy vystřídala nemenší starost.

Pro 14 děvčat totiž úspěch na republikovém mistrovství znamená postup na mistrovství Evropy, které se o Velikonocích uskuteční ve skotském Edinburgu. Teď musí trenérka sehnat dost peněz na to, aby tým vůbec mohl naevropské klání vyrazit.

„Účast jednoho člověka na mistrovství přijde na osm tisíc korun. V této částce je ovšem zahrnutá pouze cesta tam a zpět a ubytování. Není v ní započítána strava a startovné,“ posteskla si trenérka ostrovských mažoretek.

Republikové mistrovství ve twirlingu se uskutečnilo ve dnech 16. a 17. ledna v Nymburce. Na evropské mistrovství postupují všichni medailisté v kategoriích jednotlivců a dvojic, v týmech pak „pouze“ zlatí. Ostrovská děvčata ovšem v kategorii týmů získala tři první místa. Juniorky ve skladbě na povinnou hudbu zůstaly jedno místo za vítězem.

„Před mistrovstvím jsem v duchu počítala s tím, že by do Edinburgu mohly postoupit seniorky. To, že uspějí i juniorky, jsem skutečně nečekala,“ řekla Žiláková.

Od vyhlášení vítězů nemyslí prakticky na nic jiného než na to, kde sežene potřebné peníze. „Ostrovská radnice nám vychází vstříc. O příspěvek jsme úspěšně žádaly už vloni, takže doufám, že letos uspějeme znovu,“ nastínila situaci trenérka Oskarek.

„Teprve ve čtvrtek jsme schválili rozpočet města na letošní rok. Upřímně řečeno nevím, zda mažoretky požádaly o příspěvek. Ale podporovali jsme je doposud, takže je hodně pravděpodobné, že se v rozpočtu najde příspěvek na jejich cestu do Skotska,“ odpověděl nepřímo Evě Žilákové ostrovský starosta Jan Bureš.

Trenérka, pod jejímž vedením cvičí jedenatřicet dívek ve věku od pěti do dvaceti let, se snaží ušetřit, jak může. „Navrhla jsem děvčatům, že bychom do Skotska mohly vyrazit pěšky. Kdybychom ale vyrazily dnes a každý den ušly 20 kilometrů, nestihly bychom mistrovství,“ dodala s trpkým úsměvem Eva Žiláková.