Připravují pravidelně každý rok určitý námět, který je spjat se 17. listopadem. Cílem akce je zapojit co nejvíce lidí do diskuse.

„Mnoho lidí se nejdříve bojí reagovat a komentovat to, protože toho moc o tomto námětu nevědí. Najdou se ale i tací, kteří se aktivně zapojí a přivedou s sebou další, tím se roztočí pomyslné kolo,“ vypráví bývalý student školy a jeden z týmu projektu Jan Samec.

Hlavou a otcem myšlenky projektu je učitel ze střední průmyslové školy keramické a sklářské Jiří Hanek. „Začali jsme s tím a chytili se své šance něco udělat a dokázat. Není nám lhostejné téma 17. listopadu a zajímá nás,“ uvedl absolvent školy Jan Samec, který se stále podílí na akci, a dodává: „Je to dobrá příležitost pro lidi, kteří něco umí a chtějí předvést své nadání. Nejde jen o grafiku a design, ale mohou také zazpívat, zatancovat či napsat básničky.“

Součástí projektu jsou přednášky, které dají lidem informace, s nimiž poté pracují na workshopu. Nejde o klasické přednášky, ale spíše o diskuse, člověk se dozví zajímavé a základní informace. Do škol se umísťují plakáty, nově jsou letos oslovováni studenti z jiných škol, aby se podíleli na této velkolepé akci. Osloveni byli studenti ze zdravotnické a pedagogické školy, gymnázia, obchodní akademie a TRIVISU.

Vyvrcholení se uskuteční 13. listopadu v podvečer u galerie Supermarket wc u podchodu k dolnímu nádraží. Bude zde uspořádána vernisáž, dále je naplánovaná party v budově staré spořitelny nebo v divadle Husovka. Tam se mohou návštěvníci těšit na studentské divadlo, rap, DJ a mnoho dalšího.

Proč zrovna galerie Supermarket WC? „Je na dobře situovaném místě, podchodem projdou každý den stovky lidí a snad každý si všimne vystavených plakátů,“ odůvodňuje mladý grafik.

Projekt si předávají ročníky po sobě, hlavně grafici, v posledních letech se zapojují i studenti dalších oborů školy. „V letošním roce se navíc připojí z vlastní iniciativy i studenti vysoké školy z Plzně. Budeme společně s keramickou školou spolupracovat. V Plzni je nás mnoho, kteří se chceme podílet. Já jsem jedním z těch, kteří stáli u zrodu projektu, navíc mě to baví a zajímá,“ dodává s úsměvem Jan Samec.

Letošní rok je výjimečný tím, že je to právě dvacet let od sametové revoluce. Naplánovaných přednášek se zúčastní pamětníci, historici i politici.

Přednášky budou od pondělí 14. září do pátku 18. září vždy od 18.00 na Střední průmyslové škole keramické a sklářské v Karlových Varech. Účast je zdarma. Mezi těmi, kteří se přednášek zúčastní, budou Jan Ruml, Jiří Kotek, Jan Horník a Ivana Havlínová. „Doufáme, že oslovíme co nejvíce lidí, ti se přidají a pomohou nám. Jde o zábavu, je to lepší než poflakování po Varech a nemít co na práci,“ doporučuje akci bývalá studentka Tereza Šmídová.

(kk)