Vedení karlovarského magistrátu už nebude usilovat o změnu v zápisu Západočeského lázeňského trojúhelníku na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Podle primátora Wernera Hauptmanna (ODS) rada města na jeho návrh revokovala své usnesení ze 6. října loňského roku, v němž chtěla, aby na seznamu UNESCO nebyla zapsána celá lázeňská zóna, ale pouze tři vybrané památkově chráněné lázeňské objekty.

Podle primátora se Karlovy Vary snaží od září loňského roku získat podrobné informace o navrženém zápisu Západočeského lázeňského trojúhelníku na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. „Jak nominace, její posouzení a zápis technicky probíhají, co je předmětem zápisu, jaké jsou přínosy a jaké povinnosti zapsaných subjektů,“ vysvětlil mluvčí radnice Jan Kopál.

Informace podle Kopálových slov sbíral magistrát z metodik UNESCO, z dokumentů k nominaci Západočeského lázeňského trojúhelníku i přímým dotazem u administrátora této nominace, Karlovarského kra­je.

„Mnohé vyjasnila i odpověď hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného na mnou vznesené dotazy. Trochu mě však mrzí, že se kraj jako iniciátor příliš nevěnoval osvětě v této věci už dříve a informace jsme museli kousek po kousku shánět sami,“ zdůraznil primátor. Ten na základě zjištěných údajů pak informoval vedení a radu města, že v tuto chvíli je návrh na zápis Západočeského lázeňského trojúhelníku podán tak, jak jej učinil Karlovarský kraj, a technicky není možné tento návrh nějak v průběhu změnit.

„V další fázi se bude moci jednat pouze o rozsahu dotčeného území. Je však jisté, že posuzování nominace a její schvalování není otázkou měsíců, ale spíše let,“ doplnil primátor.

V tuto chvíli je proto podle něj bezpředmětné vést diskusi o nějakých formálních změnách návrhu na zápis. V platnosti tak zůstává usnesení zastupitelstva města z prosince 2008, které souhlasilo se záměrem Karlovarského kraje dosáhnout zápisu Západočeského lázeňského trojúhelníku na seznam památek světového dědictví UNESCO.

„Město po celou dobu zápis na seznam UNESCO podporovalo. Výhrady mělo pouze k technickým detailům. Jsem rád, že se díky tomu rozpoutala diskuse kolem zápisu na seznam UNESCO, že se o jeho důsledky začali zajímat i obyvatelé Karlových Varů, podnikatelé v cestovním ruchu a lázeňství a nakonec i politici,“ uzavřel primátor.

Opozice toto rozhodnutí města vítá. „Zaplať pánbůh, že dostali rozum. Karlovy Vary alespoň v tomto případě vystoupily z řad nečitelných kverulantů, a v Paříži tak může pokračovat započatý proces posuzování kandidatury Západočeského lázeňského trojúhelníku v původně navrženém rozsahu,“ uvedl zastupitel Petr Kulhánek (KOA).

Argumentace města s dlouhodobým shromažďováním informací však podle Kulhánka naprosto neobstojí. „Všechny informace k dokumentu „UNESCO – Co? Jak? Proč?“ jsme dali dohromady během dvou týdnů. Úplně stejně je mohlo či spíše mělo získat město a nemuselo vypouštět zmatečná a reputaci města poškozující rozhodnutí,“ zdůraznil zastupitel.

Obrat magistrátu v přístupu k UNESCO potěšil i Stranu zelených, KDU–ČSL a TOP 09.

„Opětovná změna postoje rady města dala Straně zelených, ostatním opozičním stranám i odborné a laické veřejnosti za pravdu. Zápis na seznam UNESCO jednoznačně posílí prestiž města,“ komentoval rozhodnutí rady města Dominik Jandl, předseda Strany zelených v Karlových Varech.

Podle Marka Poledníčka z KDU–ČSL pomohla zvrátit rozhodnutí města i petice, kterou tato strana zorganizovala. Tu podepsalo několik tisíc lidí z celé republiky.