Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radan Večerka: Se ženami je špatně, bez nich ještě hůř

Karlovy Vary - Ptáme se lídrů do krajských voleb: Rozhovor s Radanem Večerkou (SZ).

23.7.2008 2
SDÍLEJ:

Radan VečerkaFoto: DENÍK/Archiv KD

Strana zelených zveřejnila, že v září uspořádá sjezd SZ. Jaký na to máte názor?
Svolání sjezdu vítám. Martin Bursík toto rozhodnutí se mnou, jako předsedou nejvyššího revizního orgánu SZ, samozřejmě předem konzultoval. Vím, že jde o netradiční rozhodnutí vedení strany, které by jiné české politické strany před volbami neučinily, ale právě tím se Zelení odlišují od těch ostatních. Chceme věci dělat veřejně a pro veřejnost. Sjezd je nutný právě kvůli krajským volbám. Je lepší před voliče jít s vyřešenými problémy, než je tajit či nechat „vyhnít“. Je potřeba říct jednoznačně, že sjezd SZ má vyřešit určitou „zamlženost“ Strany zelených z poslední doby. Vyřešit to, kdo za SZ mluví a jaký je většinový názor členů strany na konkrétní politické otázky, a s tím seznámit voliče.

Zelení mají v poslední době problémy a řada voličů, kteří vás v parlamentních volbách podpořili, toho údajně lituje. Myslíte si, že situace ve straně je tak vážná, že ztrácíte důvěru lidí?
Ostatní strany mají také své ohromné vnitřní rozbroje. Jako parlamentní tajemník ministra Lišky se pohybuji v současné době často v parlamentu a vidím je, tak říkajíc, z první lajny. Oni své rozpory veřejně neřeší, nechávají si mocenské hrátky na kuloáry. To je jejich styl. Podle mne pro občany až nebezpečný. Náš je jiný – transparentnější. Jsme a vždy budeme relativně mladá strana – horkokrevnější, bouřlivější, každý zelený má často právě svoji pravdu, za kterou je, trochu nadneseně, „ochoten položit život“. I veřejně, a na to nejsou voliči v Čechách a na Moravě zvyklí.
Velké strany, tedy ČSSD a ODS, zatím navykly voliče na pasivitu. Dovedou občany aktivovat pouze k volbám, ale pak se střeží toho, aby jim někdo z nich koukal pod pokličku. Radši si svoji moc „obhospodařují“ kuloárně. Nebojím se o důvěru lidí. Vím, že z krátkodobého hlediska může podpora SZ poklesnout o tzv. neukotvené voliče. Z dlouhodobého hlediska je ale lepší model zapojení občanů do procesu rozhodování o veřejných věcech. A politika je přece správou věcí veřejných, a nedá se tedy dělat neveřejně. To se pak i projeví nárůstem podpory od voličů.

Myslíte si, že sjezd uzavře už poněkud nedůstojné tahanice ve straně?
Určitě! Kdybych tomu nevěřil, nesouhlasil bych s jeho svoláním. Jako předkladatel nových Stanov Strany zelených pak věřím, že sjezd udělá i mnohem víc. Zabezpečí, aby ve straně vždy měly minoritní názory své důležité místo. Zajistí demokratický přenos vůle členů strany do vedení a přitom zajistí i odpovědnost vedení za rozhodnutí dovnitř strany všem členům i navenek pro občany.

Konflikty Zelených dopadají i do regionů. Domníváte se, že vás to může poškodit v krajských volbách?
Ne! Ovšem pokud se nevyřeší na sjezdu jednoznačné směřování programu Strany zelených a její jednoznačné vedení, tak i ano. Podle průzkumů renomovaných agentur má SZ v Karlovarském kraji velkou podporu. Jsme po ODS a ČSSD na třetím místě v potenciálních preferencích občanů, tedy i před KSČM. Karlovarská krajská organizace je zcela jednotná. Ne snad, že bychom neměli rozdílné názory na různé řešení věcí, ale jsme vždy schopni se dohodnout. U nás totiž jde o věcná témata – zdravotnictví, doprava, práva menšin či příhraniční spolupráci. Ne o osobní spory.

Proslýchá se, že nikoliv muži, ale ženy se nemohou ve straně dohodnout. Hovoří se o údajném vztahu Martina Bursíka s Kateřinou Jacques, tu zase prý nesnáší Dana Kuchtová, v poslední době cloumají Zelenými odlišná stanoviska poslankyň Olgy Zubové a Věry Jakubkové. Ohrožuje vás tedy ženský element?
„Se ženami špatně, bez nich ještě hůř“. Ale vážně. Žen je v politice (především české) strašně málo. Je jich potřeba víc. Jsou emotivnější a vynahrazují tím často přílišnou pragmatičnost nás, mužů. Mají jiný, méně technokratický způsob uvažování o politických problémech. Hledají dohodu tam, kde již politici – muži práskají do stolu či od něj odchází. Dovedou však být i pěkně umíněné. Martin a Katka jsou osobnostmi v tom nejlepším slova smyslu. Odborníci každý ve svém oboru; Martin - ekolog, Katka - lidská práva. Lidé, kteří i v minulosti poznali způsob fungování centrálních orgánů. Martin jako ministr Tošovského vlády, Katka z práce na Úřadu vlády ČR. Jejich vztah není „údajný“. Jsou partneři a mají se rádi. Prostředí jejich vztahu, tedy vrcholnou politiku, jim rozhodně nezávidím, nicméně zde se poznali a sblížili. Nemají a nebudou to mít lehké. Přeji jim jen to nejlepší. Oba jsou rození a roduvěrní Pražáci. Se vším, co k tomu patří a co často my, lidé z regionů, na Pražácích kritizujeme. To ostatně kritizuji i já a jsem až překvapen, jak se Martin i Katka snaží pochopit problémy venkova.
Dana, Olga a Věra jsou ženami naopak z regionů. Každá je „svá“ a má své zelené názory. Nicméně je logické, že jim chybí znalost fungování „technologie moci“ vrcholové politiky. Ta se totiž nedá naučit z knih, jen ze života a praxí. Někdo se to naučí rychleji, někdo později. To není problém. Problém je ale to, že některé jiné politické strany (a tím míním především ČSSD a ODS), tohoto jejich nedostatku využily a naše tři méně zkušené ženy uměle vtáhly do svých politických hrátek. Jsem přesvědčen, že ony brzy poznají to, že jsou manipulovány pro dosažení cílů někoho jiného. Nejde tedy o novodobou „dívčí válku“. Jde o stupeň poznání.
Mimochodem i my jsme v krajské organizaci SZ dlouho měli málo žen. I proto jsme se nedávno spojili s členkami bývalé ženské strany Rovnost šancí a nabídli jim místa na kandidátce. Některé z nich i vstoupily do SZ.

Hovoří se také o tom, že se v regionech zakládají účelové základní organizace ze zelených, kteří by na postu předsedy strany podpořili Martina Bursíka. Je to pravda?
Jako předseda Ústřední revizní komise SZ pouze mohu říct, že jsem obdržel několik podnětů na toto téma a že všechny budou zodpovědně posouzeny a rozhodnuty. Podání se týkají 17 ZO. Strana má cca 2 500 členů. Asi 230 organizací. Za poslední dva roky je vidět velký nárůst členů i počtu ZO. Je to přirozený proces. Již dnes ale mohu říct, že žádná tzv. „autobusová demokracie“ (členové strany svážení autobusy na důležitá rozhodování)unás nehrozí.

Je podle vašeho názoru Bursík dobrým předsedou, nebo by měl být vystřídán?
Martin Bursík je dobrým předsedou Strany zelených a bude na sjezdu zvolen opět do čela. Nepochybuji o tom a myslím, že to mohu říci i za všechny zelené Karlovarského kraje. Když zabezpečíme, aby měl on, ale i celé vedení SZ dostatečnou oporu a kvalitní oponenturu z regionů, bude nejlepším i dlouholetým předsedou SZ.

Autor: Ivana Kalinová

23.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Ilustrační foto

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Jazzfest uvede další koncert v Galerii umění Karlovy Vary

Karlovy Vary - Jazzfest 2017 je v plném proudu a jeho účastníci přivádějí své posluchače na ta nejkrásnější místa po celých Karlových Varech. Ani středeční koncert nebude výjimkou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení