Rarita, která by přilákala do obce více turistů a zároveň pozvedla i život místních občanů. Tak se staví vedení obce Velichov ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie, který je od loňského roku v majetku obce. Po několika kolech jednání, která trvala roky, ho totiž bývalý vlastník, kterým byla Římskokatolická farnost v Ostrově, převedl do majetku Velichova.

„Na základě kupní smlouvy jsme mohli následně přikoupit i pozemky kolem kostela. Veškerá jednání jsme v této věci uzavřeli loni v srpnu,“ říká starostka Velichova Markéta Moravcová s tím, že to nebylo až tak jednoduché, protože pro obec z dohody nevycházela jasná věcná břemena.

Starostka připomíná, že například církev chtěla, aby kostel i nadále sloužil pastoračním účelům, na což ovšem vedení Velichova nechtělo až tak přistoupit.

Záměrů, jak využít ojedinělý objekt, má vedení obce hned několik. „Kostel by měl sloužit obřadům, tedy na pohřby, křty, svatby i bohoslužby,“ uvádí Moravcová. Základním využitím by mělo být ale muzeum. „A to konkrétně muzejní expozice středního Poohří. Víme totiž, že nikde v okolí taková nabídka není. Zadní část kostela a kůr by k takovým účelům bylo přitom možné využít,“ upřesňuje starostka.

V současné době se navíc Ministerstvo kultury zabývá žádostí Velichova, aby zdejší kostel byl vyhlášený státní kulturní památkou. „Jedná se totiž o jednu z nejvýznamnějších novogotických staveb na Karlovarsku,“ konstatuje starostka Moravcová.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie však už dlouhé roky chátrá a jeho současný stav je velmi vážný. „Na rekonstrukci kostela dokončujeme nyní projektovou dokumentaci. Až na jejím základě budeme zpracovávat studii i výškové zaměření,“ vysvětluje starostka Velichova.

I tak ale podle ní připadá oprava kostela v úvahu až příští rok. „Celkové náklady na tuto investiční akci zatím neznáme, stanoví se teprve na základě studie. Hodně v této investici budeme spoléhat na dotace z Evropské unie a jejích strukturálních fondů, akci bychom chtěli zařadit do programů na podporu cestovního ruchu,“ poznamenává Moravcová s tím, že náklady se určitě vyšplhají do desítek milionů. Připomíná, že například nedávná rozsáhlá přestavba klášterního areálu v Ostrově stála 160 milionů korun.

„Přemýšleli jsme o vyhlášení veřejné sbírky, ale kvůli komplikacím kolem ní jsme to zatím odložili. Nicméně s jejím vyhlášením počítáme určitě do budoucna, až se celá akce kolem kostela rozběhne. Místní lidé jsou poměrně štědří, například na loňském plese jsme na kostel vybrali osm tisíc,“ dodává.