VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prioritou Velichova zůstává výstavba rodinných domů

Velichov – Prodeji stavebních parcel zatím brání nevyřešené restituční nároky, které způsobují vedení obce řadu i nečekaných problémů.

23.6.2009
SDÍLEJ:

Markéta Moravcová, starostka Velichova.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Obec Velichov sice patří k těm menším na Karlovarsku. Přesto má i tato obec své plány a představy, jak by se měl Velichov rozvíjet. O konkrétních podrobnostech hovořila redakce Deníku se starostkou Velichova Markétou Moravcovou.

Ve funkci starostky jste první volební období. Měla jste předtím nějaké zkušenosti z politiky?
Do komunální politiky jsem skočila rovnýma nohama, většinu věcí jsem se učila „za pochodu“. Žádné zkušenosti v této oblasti jsem neměla. Naštěstí v začátcích jsem absolvovala, stejně jako spousta mých ostatních kolegů starostů, několik školení pořádaných Krajským úřadem Karlovarského kraje.
Po některých příspěvcích jsem se málem hroutila, praxe naštěstí ukázala, že ne se vším, co na školeních zaznělo, se skutečně v praxi setkám.

Překvapilo Vás to, že jste se do zastupitelstva dostala?
Asi to bude znít namyšleně, ale nepřekvapilo. Kandidovala jsem již v předposledních komunálních volbách, ale díky mému podcenění volebního systému jsem se do zastupitelstva, i přes velmi vysoký počet hlasů, nedostala. S touto zkušeností jsem kandidovala v posledních volbách a úspěch se dostavil.
Co mě ale skutečně překvapilo, byl vysoký počet hlasů pro mou osobu. Volby se uskutečnily v době, kdy jsem právě začínala dálkově studovat vysokou školu. V pátek večer jsem přijela do Velichova volit, v sobotu brzy ráno jsem odjela zpět do školy. Když jsem se odpoledne vracela, postupně jsem se dozvídala výsledky. Na další kurz po měsíci jsem už jela jako starostka.

Bylo něco po nástupu do funkce starostky, co Vás nepříjemně a příjemně zaskočilo?
Příjemně mě zaskočila zaměstnankyně obecního úřadu paní Převrátilová, která na úřadě pracuje více než deset let. Byla úžasným štítem mezi mnou a těmi, kdo chtěl využít toho, že jsem ve funkci krátkou dobu a ještě ne se vším jsem se stihla seznámit. Dalším pozitivním překvapením byla, a stále ještě je, ochota pomoci od starostů ostatních obcí a pracovníků Krajského úřadu Karlovarského kraje i Města Ostrov.
Na nepříjemné věci jsem asi rychle zapomněla, protože si teď žádnou nedokážu vybavit. Na jednu věc jsem ale přesto přišla – nepříjemně mě zaskočilo, jak moc se mi klepe hlas při veřejných vystoupeních. S tím bojuji dodnes, ale už se lepším.

Jste jedna z mála žen na pozici starosty na Karlovarsku. Jak vnímáte roli ženy v politice? Myslíte si, že to mají ženy těžší?
Nedokážu posoudit, jak jsou na tom ženy ve vyšší politice. Podle toho ale, jak jsou zastoupeny na této úrovni, to vypadá, že zřejmě asi ne moc dobře. V mé pozici starostky si ovšem nemůžu stěžovat. Možná je to ale způsobeno i tím, že zatím nejsem manželkou ani matkou, to bych možná mluvila jinak. Samozřejmě se najdou problémy, především technické, se kterými si moc rady nevím. Ale důležité je spíš vědět, koho se zeptat a komu věřit. V zastupitelstvu naší obce je šest žen a tři muži. Moc si vážím toho, jaké zastupitele mám, každý pracuje v naprosto jiné oblasti a v každé se najde něco, čím mi může pomoci, a také se tomu tak děje. Mateřskou školu vede žena, a Sbor dobrovolných hasičů Velichov má také starostku ženu. Takže u nás to ženy rozhodně těžší nemají.

Co vy osobně považujete za priority pro rozvoj obce? Co byste třeba chtěla změnit? Myslíte si, že se je podaří zrealizovat a kdy?
Doufám, že tak do dvou let bude možné ve Velichově začít s výstavbou rodinných domů. Co se rozvoje obce v této oblasti týká, dost pokulháváme, i když ne zcela naší vinou, příčinou jsou nevyřešené restituční nároky. Po jejich dořešení snad bude možné vybudovat chodníky a parkoviště u bytových domů.
Doufám, že se Karlovarskému kraji podaří realizovat cyklostezku Ohře. Změna územního plánu obce se v této souvislosti chýlí k úspěšnému konci, ale to je jen jedna z mnoha překážek. Další prioritou je muzejní expozice středního Poohří, která si snad v budoucnu najde místo ve velichovském kostele, je velkým, ale snad realizovatelným soustem.

Co naopak považujete za největší problém v chodu obce?
Nevím, jestli je to problém, ale dřív jsem si myslela, že by mohly určité záležitosti fungovat rychleji.
Záhy jsem zjistila, že konkrétní schvalovací procesy se zkrátka urychlit nedají a dnes už jsem s tím smířená. Na malé obci se jen obtížně pracuje bez znalosti místních poměrů a v souladu například se zákonem o ochraně osobních údajů.
Všichni víme, že máme v obci nová miminka, ale pozvánku na vítání občánků jejich rodičům poslat nemůžeme. Vyzýváme je v novinách a oni se nám sami přihlašují. Takové situace pak mohou přijít někomu komické. Pak ale přijde někdo jiný, nechá si vytisknout výpis z katastru nemovitostí, zaplatí za něj 100 korun a má tak k dispozici rodné číslo kohokoli z nás.

Co se Vám za uplynulé volební období podařilo a co naopak ne?
Díky dotacím Karlovarského kraje se podařila celková rekonstrukce veřejného osvětlení, ale i rekonstrukce střechy hasičské zbrojnice a nákup vybavení pro jednotku Sboru dobrovolných hasičů. Z vlastních prostředků to pak byla oprava hřbitovní brány, všech tří lávek přes Petrovský potok, oprava povrchu hřiště, která spěje k dokončení.
Díky dotacím ministerstva životního prostředí jsme také mohli realizovat prořezání lipové aleje okolo kostela, ale určitě je toho víc, co jsme od roku 2006 zvládli.
Od Římskokatolické farnosti Ostrov se nám loni podařilo získat kostel Nanebevzetí Panny Marie a přilehlé pozemky do majetku obce. Letos nás ještě čeká výstavba parkoviště a komunikace u jednoho z bytových domů, ale i zajištění projektové dokumentace kostela, studie využití objektu bývalé školy a automatizace knihovny.
Z těch příjemných záležitostí se podařilo obnovit tradici Obecního plesu, začali jsme vítat občánky a také se loučíme s předškoláky.

Jak to vypadá s pozemky, na kterých byste chtěli realizovat výstavbu rodinných domů?
Nepodařilo se nám hnout s pozemky určenými pro výstavbu nových rodinných domů. V jedné lokalitě jsou pozemky zatíženy restitučním nárokem, druhá část obce není napojena na čističku odpadních vod. To by se ale mělo brzy změnit, na výstavbu přečerpávací stanice je zpracovávána projektová dokumentace, pak už snad nebude nic bránit tomu, aby zde byla zahájena výstavba.

Jsou nějaké investiční akce, které budete muset v nadcházejícím období redukovat kvůli světové recesi? Má už vedení obce informace, o kolik se letos kvůli tomu bude krátit rozpočet?
Zatím žádná taková akce naštěstí není, ale je pravda, že v současné době vracíme, stejně jako ostatní obce, část příjmů z daní fyzických osob Finančnímu úřadu v Ostrově. Do rozpočtu jsme zatím nezapojili finanční prostředky uložené na spořicím účtu. Doufám, že k tomu ani nebudeme dohnáni.
Všechny větší akce máme letos teprve před sebou, zatím tedy tyto informace nemám.

Má vedení obce nějaký plán na rozvoj Velichova?
Plán rozvoje obce jsme schválili v květnu roku 2007. Ten nám ale zatím hatí nevyřešený restituční nárok. Restituent v roce 2004 zemřel a jeho nárok je předmětem dědického řízení, které probíhá v Rakousku. Až bude vyřešeno dědické řízení, přijde na řadu řízení restituční. Restituci podléhá nejen mnoho důležitých pozemků, ale i zámek (v současné době je ve vlastnictví Karlovarského kraje) a budova hostince. Do doby vyřešení restitučního nároku musí Pozemkový úřad vyhotovit vyjádření ke každému prodávanému pozemku, i když se jedná například jen o dva metry čtvereční pod stavbou chaty.

Chystáte se kandidovat i příští rok?
Určitě. Za ten necelý rok a půl, co zbývá do voleb, určitě nestihneme realizovat všechno, co bychom rádi. A přijde mi nefér velké projekty rozpracovat a pak od nich utéct.

Autor: Jana Kopecká

23.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zastavárník zpronevěřil, co mohl

Jaroslav Bradáč (SPO)

OTÁZKA PRO: Jaroslava Bradáče, krajského radního

Kraj pro příští rok plánuje schodkový rozpočet

Karlovarský kraj – Očekávané příjmy Karlovarského kraje pro příští rok činí pět a půl miliardy korun, výdaje něco málo přes šest miliard.

Kdo je vidět přežije! Také ve městech jsou velmi riziková místa pro chodce

Karlovarský kraj – Povinnost být za snížené viditelnosti řádně označen reflexními prvky neberou chodci na lehkou váhu a je zřejmé, že se nechtějí stát obětí dopravní nehody.

FOTO: Narození v Karlovarském kraji 18. 11.

Karlovarský kraj - Nejmladší občánci Karlovarska se představují.

Bude Sokolík pod Pramenem? Kraj uvažuje o sloučení dvou zařízení

Karlovarský kraj – O sloučení dvou zařízení poskytujících péči klientům se zdravotním postiženým, především pak s mentálním, uvažuje Karlovarský kraj jako jejich zřizovatel. Sokolovský Domov pro osoby se zdravotním postižením Sokolík  má přejít pod Domov Pramen v Mnichově na Chebsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT