Velichovská školka a slouží nejen místním dětem, ale i těm z okolních obcí. V současné době splňuje velichovská mateřinka i integrační funkci, protože jsou v ní umístěny dvě handicapované děti. „K nim školka přijala i asistentku. Je opravdu úžasné sledovat, jak se tyto děti zapojily do kolektivu a jak ten je naopak s naprostou samozřejmostí přijal mezi sebe,“ říká starostka Velichova Markéta Moravcová.

Velichovská mateřinka ovšem v současných prostorách nezůstane. Vedení radnice totiž plánuje její stěhování, a to do nevyužívané budovy základní školy, která patří obci a kde výuka skončila krátce po sametové revoluci. V minulosti zde bývalo učiliště, později soukromá firma.

„Do této budovy by se společně s mateřinkou měl přestěhovat i obecní úřad. Tato akce je ve stadiu studií a příprav,“ upřesňuje Moravcová.

Důvodem pro tak radikální rozhodnutí je podle starostky fakt, že mateřinka potřebuje rekonstrukci a její prostory stejně nevyhovují normám. „Nejideálnějším řešením je proto rovnou školku přestěhovat,“ vysvětlila. Školka po přestěhování tak bude splňovat všechny normy.

Uvolněné prostory současné mateřské školy mají v budoucnosti sloužit například jako večerka, jejíž pronájem už místní zastupitelé před časem schválili. „Ve zpracovaném projektu jsou obsaženy i byty,“ poznamenala Moravcová.

Budova obecního úřadu by po změně mohla sloužit částečně jako knihovna, v další části by mohly přibýt nové byty.