Nejdřív na rallye, operace nohy počká

O francouzské holi a v doprovodu syna Dominika dorazil na letošní Karlovarskou veterán rallye dramaturg karlínského divadla Adam Novák. „Zranil jsem se na kole, příští týden mě čeká operace,“ prozradil handicapovaný majitel Cadillacu 62 Hardtop Sedan.

Do Karlových Varů jezdíte na rallye od začátku. Chyběl jste někdy?
Před třemi lety. To jsem přestavoval dům a přijeli mi dělat střechu.

Jezdíte na více podobných akcí?
Jezdil jsem, ale řada z nich není takhle příjemná. Jsou takové, které jsou takzvaně prestižní, ale ty jsou snobské a není na nich tak skvělá atmosféra. Účastníci to berou strašně vážně, ale o tom to podle mého není. Takže teď už jezdím jenom do Karlových Varů. Člověk je sice rád, když dostane nějaký ten pohár, ale jde především o tu atmosféru.

Co říkáte úkolům, které tady plníte?
Vždy jsem tvrdil, že je to skoro jako pionýrský tábor. Ale letos byly velice zábavné. Zvláště některé!

A jaký z nich považujete v letošním roce za nejlepší?
Veliký fór měl úkol v Královském Poříčí, kde seděla poloobnažená žena. Hrál jsem na to, že všichni budou koukat na ni. Takže já se díval spíš kolem a pamatoval si všechno – gramofonové desky, zubařské křeslo, kočárek s panenkou… Jenomže to, na co se mě potom ptali, leželo na stolku před ní. Takže jsem nakonec nevěděl nic. Základem ovšem bylo odhadnout, kolik měla ona dáma přes prsa.

Myslíte si, že jste to uhodl?
To nevím, to se dozvím večer. Ale myslím si, že bych se měl trefit. Ředitele závodu jsem informoval, že za celých devět let jsem nevznesl žádný protest. Pokud mi ale budou tvrdit, že jsem se netrefil, budu žádat osobní přeměření.

Na vašem cadillacu je cedulka prodám. Znamená to, že končíte?
To určitě ne, ale říkal jsem si, že bych si mohl pořídit něco jiného. Šel bych zase do ´ameriky´. Na druhou stranu bynámbylo líto, kdyby se podařilo cadillac prodat. Takže když prodáme, fajn, když neprodáme, taky fajn. Příští rok ale určitě znovu přijedu. Buď s tímto vozem, nebo s jinou ´amerikou´.

Stálou účastnici zradil motocykl, ale i zdraví

Startovní pole chudší o deset historických motocyklů a automobilů vyrazilo na trasu osmého ročníku Karlovarské veterán rallye. Do bojů o prvenství, které nakonec suverénně získal absolutní vítěz Stefan Strauch s Wartburgem 313/1 Sport Coupé, se tak nepustila například pravidelná účastnice klání Libuše Šulcová z Prahy. Tu nejdříve zradil její motocykl BSA 770 E28 BAF z roku 1928, později jí přestalo sloužit i zdraví.

„Odtahový vůz musel zasahovat pouze jednou. Cadillac Eldorado 62 Convertible karlovarského účastníka Marka Sattlera přestal dobíjet, takže jeho baterie byla záhy prázdná,“ uvedl Petr Kukrecht, ředitel závodu.

Smolařem dne pak byl Jan Cvrček. Ten se svým Jaguarem E Roadster prokazatelně projel startovní branou (existuje fotodokumentace), na první kontrolu však nedojel. Jeho osud neznal ani ředitel závodu.

Už několikrát zmiňovaná „erotická“ kontrola dala závodníkům pořádně zabrat. Správnou míru přes prsa dívky (pro zajímavost to bylo 95 centimetrů) odhadlo pouze šestadvacet účastníků.

Petr Kozohorský

Karlovarská veterán rallye zavítala poprvé do Kraslic

Jedním z kontaktních stanovišť Karlovarské veterán rallye byl statek Bernard. Spanilá jízda historických automobilů a motorek, takzvaná Karlovarská veterán rallye, zavítala o víkendu na Sokolovsko. První etapa odstartovala v Karlových Varech a vedla přes Počerny, Mírovou, Chodov, Jindřichovice, Rotavu až na náměstí v Kraslicích. Právě tam bylo stanoviště závodu letos vůbec poprvé.

„To bych musel probourat garáž, kdybych to chtěl mít doma,“ prohlásil jeden z kolemjdoucích při pohledu na vyleštěný cadilac.

Druhá, šedesátikilometrová etapa odstartovala z Kraslic směrem do Oloví, Boučí, Sokolova a Královského Poříčí. Tam měla kontrolní stanoviště na statku Bernard.

„Aero 18 Roadster mám stejně dlouho jako manželku, od roku 1973,“ prozradil Jaroslav Cibulka s pořadovým číslem 19.

O hladký průjezd automobilů prostory statku se starali četníci z Klubu 1938 – četnické pátrací stanice Habersbirk. Ze statku Bernard, kam letos zavítala veterán rallye podruhé, se jednotlivé vozy vydaly směrem do Karlových Varů.

Dita Urešová