Ostrovskou kolejnici si už podruhé nenechal ujít jedenáctiletý Petr Čech z Dolního Žďáru, který železnice a vše co k tomu patří obdivuje už od svých pěti let.

„Vedle modelářství hraji také florbal, ale vláčky jsou můj největší koníček, kterému věnuje hodně času,“ svěřil se Petr.

Doma má i on pochopitelně svou kolejnici s vlakovými soupravami. „S její stavbou mi pomáhal bratr Kája, pracovali jsme na ní asi dva měsíce. Vláčky a krajinky si ale lepím sám. Občas se stává, že se mi nějaký model nepodaří slepit, tak jak by to mělo být, ale to už k modelářství patří,“ poznamenal s úsměvem malý nadšenec.

Loni na soutěži Ostrovská kolejnice obsadil šesté místo, letos si malinko pohoršil, skončil na sedmé příčce. Na letošním ročníku se prezentoval s železničním tunelem, na kterém pracoval přibližně dva týdny. „Co se mi z modelářství líbí nejvíce? Určitě to jsou krajinky,“ dodal Petr.

Na letošní Ostrovské kolejnici bylo podle ředitele soutěže Pavla Hozy k vidění sice méně modelů než v uplynulých ročnících, za to byly ale velmi kvalitní.

„Potkaly se tu všechny velikosti modelů, které se vyrábí, tedy od těch nejmenších v poměru 1:220, který je pojmenován jako Z, tak po ty největší s poměrem 1:45 značené jako 0. Ty ale také bývají nejdražší, modely mašinek stojí i pětatřicet tisíc korun,“ uvedl ředitel soutěže.

Podle něho i modelářství prošlo za dobu své existence řadou změn. Stále je to ovšem, doména mužů a chlapců. Řada z nich si však modely lepí raději doma, než aby je pak prezentovala na veřejnosti. „Také je to o tom, že děti si během času odvykly manuálně pracovat,“ dodal.