Komunální volby už sice skončily, ale v některých obcích je napjatá atmosféra kvůli výsledku. Nejvýraznějším případem jsou Vojkovice, kde v souvislosti s výsledkem voleb padlo i trestní oznámení, kterým se nyní zabývají policisté. Místopředsedkyně volební komise Anna Kubánková totiž tvrdí, že se do volební schránky měly doplňovat desítky volebních lístků ve prospěch jedné z kandidujících stran.

„V současné době mohu vzhledem k vyšetřování případu říci pouze to, že jsme trestní oznámení přijali a prošetřujeme jej,“ uvedl Pavel Valenta, mluvčí karlovarských policistů.

„Do Vojkovic jsme vyjeli v součinnosti s policií,“ řekl Ladislav Jiskra, vedoucí dopravně správního odboru ostrovského městského úřadu, který má z pozice funkce možnost kontrolovat jak dění ve volebních místnostech, tak při sčítání hlasů. „Na místě jsme zjistili, že volební lístky pro komunální volby nebyly uložené tak, jak ukládá zákon, tedy v zapečetěné obálce opatřené podpisy všech členů volební komise. Na místě jsme zjednali nápravu, volební lístky jsme po dohodě s krajským úřadem odvezli na registrační místo, kde jsou v trezoru k dispozici orgánům činným v trestním řízení,“ dodal Jiskra.

Starosta Vojkovic Luboš Garaj a zároveň lídr sdružení Za rozvoj Vojkovic a Jakubova, které mělo právě na údajné machinaci vydělat, však tvrdí, že k žádné manipulaci dojít nemohlo. „Rozhodně si něco takového nemyslím. Ostatně šance s volbami nějak manipulovat podle mě rozhodně nebyla,“ konstatoval starosta. „Sám jsem ve volební komisi samozřejmě ani neseděl, takže odmítám, že bych do výsledků mohl nějak zasáhnout,“ hájil se vojkovický starosta.

Podobný názor měl i muž v místní prodejně smíšeného zboží. „Podle mě je to hloupost, že někdo chtěl volby zmanipulovat. Rozhodně této možnosti nevěřím,“ nebral si servítky muž, který si nepřál být jmenován. „Je mi dost líto, že je naše vesnice takto popotahována v médiích kvůli podobným pomluvám. Sám jsem ve volební komisi také několikrát pracoval a žádné falšování podle mě u voleb možné není. Fakt je mi to dost líto, že jsme takto zase zapsáni v očích veřejnosti,“ dodal obyvatel Vojkovic.

Zmíněná místopředsedkyně Anna Kubánková včera potvrdila, že podle ní jde skutečně o kupčení s hlasy a podvod. „Omlouvám se, ale jsem nemocná, už jsem všechno řekla,“ nejprve nechtěla žena o volbách mluvit. „Rozhodně si ale myslím, že šlo o machinaci s volebními výsledky,“ stojí si za svým názorem Kubánková. „Starosta například přišel ještě před ukončením voleb a sčítáním hlasů a sám také zapisoval volební výsledky do počítače. To je podle mě jasný důkaz, že volby ve Vojkovicích byly podvod. Prošetřit to je ovšem věcí policistů,“ uzavřela místopředsedkyně volební komise.

Podle Jany Pavlíkové, mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje, se tímto případem úředníci nezabývají.

„Hned jak se oficiálně vyhlásí volební výsledky, tak mají lidé deset dní čas, aby podali své stížnosti a připomínky k výsledkům. Těmi se ale zabývá krajský soud, ne kraj,“ uvedla k podobným případům mluvčí Jana Pavlíková.

Jan Havelka, Petr Kozohorský