Hejtman Josef Pavel (ODS) sjíždí kraj křížem krážem, sociální demokraté už vykukují z krajských letáků ze schránek, Strana zelených začala mluvit nahlas, starostové už se šikují. A lékaři? Ti už začali s krajskou resuscitací.

Zatím v klidu jsou Evropští demokraté, komunisté a KDU–ČSL.

Tradičně nejúspěšnější je v krajských volbách ODS. Ta získala před čtyřmi lety jednadvacet mandátů a úspěch chce zopakovat. Lídrem je znovu Josef Pavel, dvojkou Radomil Gold z Chebska, za ním je Luboš Orálek z Oloví a čtyřkou karlovarský náměstek Petr Keřka.

Sociální demokraté zařadili do první volební pětky dva Karlovaráky. Na druhém místě je náměstek Tomáš Hybner a na pátém Václav Larva. Lídrem je Sokolovák Josef Novotný. ČSSD získala před čtyřmi lety sedm mandátů, letos jich chce patnáct.

Komunisty povede do voleb karlovarský Jaroslav Borka. Dvojkou je Václav Černý a na třetím místě Václav Živný ze Sokolova. Josef Murčo z Karlových Varů je na pátém místě za Evou Valjentovou.

Volební neklid nž zasáhl i menší strany a hnutí. O přízeň voličů se bude letos ucházet i Koalice pro Karlovarský kraj, kterou tvoří KDU–ČSL a starostové. Lídrem je Josef Malý (KDU–ČSL), dvojkou je Josef Hora z Chodova, na čtvrtém místě je Jaroslav Vojta ze Žlutic.

Stranu zelených povede do voleb Radan Večerka, který v boji o lídra odsunul na čtvrté místo karlovarského Pavla Žlebka.

Překvapením letošních krajských voleb mohou být Evropští demokraté, kteří zatím kandidátku nezveřejnili, a právě hnutí Doktoři za uzdravení společnosti. I ti ji teprve sestavují.

Které strany a hnutí budou do voleb letos opravdu kandidovat, bude definitivně známo 66 dnů přede dnem voleb do zastupitelstva kraje.