Přibližně sedmdesát tisíc kubíků vřídelní termální vody dodává karlovarská Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád jednotlivým odběratelům – převážně lázeňským zařízením ve městě. Kubík termy přitom stojí 49 korun bez DPH.

„Je to velmi dobrá cena, můžeme–li srovnávat. Vždyť například stejné množství vody z karlovarské teplárny, ohřáté na 60 stupňů Celsia, vyjde odběratele na něco přes sto korun,“ říká ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů Milan Trnka.

Loňský rok označuje ředitel Trnka za rekordní, pokud jde o počet odběratelů.

„Stále více klientů, a tím pádem i balneoprovozů, trvá na procedurách výhradně ve vřídelní vodě. Její účinky jsou blahodárné a nemůže ji nahradit ani karlovarská vřídelní sůl rozpuštěná ve vodě,“ vysvětluje ředitel Trnka.

Zároveň však dodal, že právě originální karlovarská sůl je jistou alternativou termální vody. Vyrábí ji přímo v Karlových Varech soukromá firma a distribuuje ji potom po republice.

V současné době odebírá prostřednictvím speciálního potrubí termální vodu pro lázeňské a léčebné procedury přibližně dvacet subjektů.

„Někteří odběratelé mají situaci zjednodušenou tím, že se jejich provozy nacházejí v blízkosti termálního řadu, který rozvádí vodu od technického zázemí pod Vřídelní kolonádou, kde se jímá terma,“ říká ředitel Trnka.

Přestože by se na první pohled mohlo zdát, že příjmy za prodej termální vody jsou významným podílem pro Správu kolonád, výdaje za údržbu termálních řadů jsou daleko vyšší než při údržbě běžných vodovodních potrubí. Jde především rychlou korozi a zarůstání sedimentu.