Soukromá Vysoká škola Karlovy Vary je s plzeňskou právnickou fakultou propojená v mnoha směrech a dokonce tu vyučují někteří lidé, jejichž práce buď ve fakultní knihovně v Plzni chybí či nad nimi visí velké otazníky. Karlovarská škola navíc umožňuje studentům získat jen titul bakaláře, kvůli titulu magistra či doktora práv pak musejí lidé pokračovat ve studiu na fakultě v Plzni.

Nový rektor karlovarské školy Pavel Švejda ve čtvrtek 8. října Deník informoval, že chystá velké personální změny právě kvůli tomuto skandálu.

O které osoby, které jsou v kauze zmiňovány a měly co do činění s Vysokou školou Karlovy Vary, jde?

O Ondřeje Davida, jehož dizertační práce se na fakultě nenašla. David byl ještě donedávna spoluvlastníkem karlovarské školy a koncipientem a pravou rukou exproděkana právické fakulty Milana Kindla. Dále jde o Ivana Tomažiče, nynějšího vedoucího katedry správního práva na karlovarské vysoké škole a exproděkana právnické fakulty v Plzni, jehož dizertační práce celý skandál odstartovala, či o Eduarda Brunu, učitele na karlovarské škole, advokáta, který zastupoval Jiřího Čunka a zaměstnával Stanislava Grosse, jehož práce rovněž v knihovně fakulty chyběla.

Ani s Tomažičem či Brunou už nový rektor karlovarské vysoké školy nepočítá. „Personální změny určitě nastanou a chci je vyřešit ještě tento měsíc. Nesouvisí totiž jen s právnickou fakultou, ale i tím, že chceme po devíti letech existence požádat o akreditaci na magisterské studium,“ říká rektor Švejda.

Podle Švejdy musí mít kvůli této žádosti karlovarská škola vše v pořádku, a to nejen po formální, ale i obsahové stránce. „Chceme, aby u nás vyučovali lidé, kteří k tomu mají předpoklady,“ vysvětluje rektor vysoké školy.

Konkrétně například Bruna v tomto semestru na karlovarské skole nevyučuje. „Do budoucna s ním nepočítáme, už jen kvůli tomu, co jsem řekl úvodem,“ dodává Švejda.

Stanoviska Bruny ani Tomažiče ve čtvrtek redakce Karlovarského deníku nezískala.

Ondřej David uvedl, že spoluvlastníkem karlovarské školy není už delší čas.

„O tom, že reportéři televize nenašli mou dizertační práci v knihovně právnické fakulty, vím. Sám jsem jim po zhlédnutí reportáže volal a dal jsem jim svou práci, jejíž jednu kopii mám doma, k nahlédnutí. To, že má práce v knihovně nebyla, nemůžu ovlivnit. Já vím, že jsem ji odevzdal,“ dušuje se David.

David dodal, že má informace o tom, kde se jeho práce na fakultě nachází. „Je to zkrátka jinde než v knihovně. Mluvil jsem o tom i s kolegou Brunou, jehož práce také na fakultě je, ne ale v knihovně,“ tvrdí právník, který by považoval za nesprávné, aby na tento skandál doplatila právě i karlovarská vysoká škola.