Vysokou školu Karlovy Vary (VŠKV), která byla ještě do letošního léta personálně propojena s lidmi z kauzy plzeňských práv, údajně vlastní právníci ze Švýcarska. Říká to nový předseda správní VŠKV Jiří Drábek (na snímku), který byl do této funkce jmenován teprve 16. září letošního roku.

Změny ve vlastnických strukturách VŠKV sahají ale až do července letošního roku. Právě v té době se totiž měnili vlastníci akciové společnosti Iuris Praha, která VŠKV vlastní. Z listin obchodního rejstříku ale vyplývá, že po 50 procentech akcií této společnosti vlastní Ondřej Vislocký a Barbora Horáková.

Zatímco alespoň většina bývalých vlastníků VŠKV už je jasná, byl to Petr Kádner a Ondřej David, o němž se mluví s vouvislosti s kauzou plzeňských práv a konkurzu golfového hřiště v Cihelnách, nynější majitelé zůstávají v anonymitě. Podle Drábka to totiž Vislecký ani Horáková není. „To jsou právníci mých společností. Skutečnými majiteli jsou právníci ze Švýcarska. O koho jde, bych nerad prozrazoval. Nechtějí být jmenováni,“ vysvětlil včera nový předseda správní rady.

Drábek zároveň zdůraznil, že ani on nemá v Iurisu žádný majetkový podíl. „Byl jsem osloven novými vlastníky, abych škole zajistil konečně určitý kredit a úroveň, a to na základě opce,“ pokračoval.

Veškeré změny v majetkové struktuře VŠKV se odehrály v létě, kdy už se nad Právnickou fakultou v Plzni stahovala černá mračna. Dnes už není žádným tajemstvím, že jedním ze spoluvlastníků Iurisu měl být i exděkan Milan Kindl, který v roce 2002 měl zájem na vznik této akciovky. Už tehdy ale nechtěl, aby jeho jméno v souvislosti s VŠKV figurovalo v listinách.