Vysoká škola Karlovy Vary (VŠKV) už není zřejmě zatížena žádnými soudními spory mezi bývalými majiteli. O soudní tahanice se měl přitom postarat exděkan Právnické fakulty v Plzni Milan Kindl a jeho někdejší koncipient Ondřej David. O obou dvou se právě mluví v souvislosti s kauzou plzeňské právnické fakulty.

Jak v pondělí 12. října informovala bývalá spolumajitelka VŠKV Jarmila Zajíčková, dlouholeté soudní spory skončily teprve před několika týdny. „Noví vlastníci školy nechtěli mít žádné problémy, a proto mi uhradili zbývající částku z prodeje podílu vysoké školy. Jsou tomu asi dva měsíce,“ uvedla dnes Zajíčková.

Ale zpět do historie. Zajíčková s bývalou karlovarskou primátorkou Miroslavou Štorkánovou založily v devadesátých letech VŠKV, kterou už tehdy provozoval a stále provozuje Karlovarský vzdělávací institut (KVI). V roce 2001 podle Zajíčkové za ní a Štorkánovou přišel David s Kindlem (oba tehdy na VŠKV učili), kteří chtěli od majitelek KVI odkoupit. Oznámili jim zároveň, že kvůli tomu založí společnost Iuris, která bude KVI ovládat, ale Kindl v Iurisu nebude zastoupen kvůli svému děkanství na plzeňských právech.

„Ve smlouvě stálo, že kupní cena bude uhrazena formou splátek, poslední bude v roce 2005. Dokonce jsme tehdy podepsaly, že nezveřejníme kupní cenu,“ vyprávěla v roce 2004 Zajíčková.

Poté, co byla smlouva podepsána, se na škole začaly dít velké věci, Zajíčková byla odvolána z funkce předsedkyně správní rady. Ta s tím nesouhlasila a dostala se tak do sporu s novými vlastníky. Ti odmítli hradit splátky a osočili ji, že kvůli jejím výrokům v novinách přišla vysoká škola o investice v hodnotě 8,5 milionu korun.

Někdejší představitelé VŠKV Ondřej David a Petr Kádner, kteří, jak potvrdil nyní sám David, byli dokonce i spoluvlastníky VŠKV, ale před lety tvrdili, že Zajíčková dostala zaplaceno, co měla, jakékoliv výhrady ke koupi odmítali. Zajíčková přesto ale předala celou záležitost k soudu, kam se konkrétně David několikrát nedostavil, například kvůli pracovní neschopnosti.

Soudy daly nakonec bývalé spolumajitelce VŠKV za pravdu, zbývalo jen uhradit poslední kupní část, k čemuž nyní došlo až po sedmi letech. „Bývalí vlastníci se k tomu neměli, až teprve ti noví. Kdo to je, to nevím, protože vše jsem řešila přes právníka,“ podotkla dnes Zajíčková.

David, Kindl ani Kádner nebrali v pondělí redakci Deníku telefon.

David ale minulý týden uvedl, že s VŠKV nemá už několik let nic společného. „Je tomu už asi tři roky, co jsem svůj podíl převedl na pana Kádnera. Stalo se tak poté, co jsme se nebyli schopni dohodnout na některých věcech. Co vím, tak i Kádner svůj podíl na někoho převedl. Na koho, tak to opravdu nevím,“ prohlásil David.

Podle aktuálního výpisu z obchodního rejstříku ale David opustil firmu Iuris, která VŠKV vlastní, až letos v červnu. Až o měsíc později do Iurisu vstupuje Jiří Drábek jako předseda představenstva a Tomáš Vicherek a Martin Sedlár jako noví členové představenstva této akciové společnosti. Drábek se 7. července stává zároveň jediným jednatelem KVI a až 16. září letošního roku je jmenován předsedou správní rady VŠKV, ve stejný den obsazují pozici členů správní rady VŠKV i Vicherek a Sedlár.

Drábek figuruje v obchodním rejstříku v mnoha společnostech, které mají shodnou adresu Koněvova ulice 112, Praha 3. Ani jedna z těchto firem však není dohledatelná na internetu či v telefonním seznamu. Jeho stanovisko tak Deník nezískal.

O tom, co se dělo na Právnické fakultě v Plzni a až kam sahají obchodní aktivity lidí kolem exděkana Kindla, se už několik let snaží rozklíčovat nevládní organizace Růžový panter, která se zabývá korupcí. Předsedkyně správní rady Růžového pantera Iveta Jordanová kvituje, že se tak složitá kauza začala konečně důsledně prošetřovat. „Mimo jiné nás nyní zajímá aktuální vlastnická struktura společnosti Iuris Praha, protože zůstává otázkou, jak se noví majitelé k firmě dostali,“ dodala Jordanová.

Více informací připravujeme.