Kdo je lepší? Plzeňané nebo Karlovaráci? To se ukáže dnes.

Souboj zástupců obou měst se uskuteční v karlovarském Grandhotelu Pupp v rámci pořadu Výzva ČT. A to v přímém televizním přenosu.

Celé zápolení by se mělo nést v duchu filmu Vrchní, prchni. Slavná honička z tohoto snímku se totiž odehrála na karlovarské kolonádě. Už včera se předtáčely dvě disciplíny: běh s tácem a soutěž, při níž se sbíraly do golfových vozíků míčky.

Z atmosféry, v níž se včera nesly přípravy na soutěže, byl nadšený jeden ze zástupců města Plzeň, automobilový závodník Václav Pech.

„Zkoušeli jsme si slušivý golfový obleček, včetně speciální bílé rukavičky. Nikdy před– tím jsem to na sobě neměl. Stejně jako číšnický smoking, ve kterém budeme závodit,“ říká úspěšný sportovec.

Rivalita mezi oběma městy se projevuje především v hokeji. Letos si vedli lépe Varští. Skončili totiž na druhém místě, zatímco Plzeň vypadla už v předkole play off. Příležitost pomstít se tak bude mít plzeňský hokejista Martin Adamský.

Pozadu nebude chtít zůstat ani Pech, který je hokejovým fandou. „Byl jsem na několika zápasech a ta atmosféra je opravdu hodně vypjatá,“ dodává.

Pikantní příchuť bude mít účast v pořadu pro herečku plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla Andreu Černou. Narodila se v Karlových Varech, ale reprezentovat bude Plzeň.

„Jsem moc ráda, že mohu bojovat za město, kde teď žiji. Rozhodně se nenechám ovlivnit tím, že jsem se ve Varech narodila. A už vůbec nepřipadá v úvahu, že bych snad něco vypustila,“ ujišťuje herečka, která se proslavila jako princezna ze mlejna ze stejnojmenné pohádky.

Dalšími reprezentanty Plzně budou ředitel plzeňské zoo Jiří Trávníček, muzikálová herečka Radka Fišarová a pětibojař Michal Michalík.

Za Karlovy Vary pak nastoupí moderátor Aleš Cibulka, herečka Tereza Kostková, bavič Josef Alois Náhlovský nebo sportovci Kateřina Procházková, Richard Růžička, Karel Hykš.

Kromě herců a sportovců nebudou chybět ani političtí představitelé obou měst. Za Plzeň město se do soutěží pustí primátor Pavel Rödl a jeho náměstkyně Marcela Krejsová. Proti nim nastoupí primátorka Karlových Varů Veronika Vlková a její náměstek Tomáš Hybner.

Pořad začíná dnes na ČT1 ve 20 hodin.

Ladislav Vaindl

Primátorka Vlková: Trénovala jsem i v kanceláři

Lázeňské město Karlovy Vary bude v soubuji měst hájit i primátorka Veronika Vlková. Ta se už ve čtvrtek účastnila jedné hlavní soutěže na Mlýnské kolonádě, kdy musela běžet s tácem s pitím po vzoru filmu Vrchní, prchni, který se právě zde natáčel.

Primátorka Vlková k Výzvě měst Deníku prozradila: „Na čtvrteční závod jsem se připravovala tréninkem v kanceláři i doma, kdy jsem se snažila naučit co nejrychleji běhat s plným tácem, aniž by došlo ke ztrátám. V kanceláři jsem tak samozřejmě vyplňovala pouze krátké pauzy mezi pracovními povinnostmi, někdy i na úkor oběda. Dnes jsem dopoledne také prošla kolonádu mezi sloupy a zkusila si vytipovat co nejefektivnější trasu. Hlavní tíha závodu však nebude ležet na mně, ale na našich sportovcích, kteří tvoří základ štafety a kteří svými výkony doufejme pomohou městu k vítězství v obou dnešních sportovních disciplínách.“

V klání čeká karlovarský tým celkem sedm soutěží, pět z nich se uskuteční dnes, dvě už mají za sebou účinkující po čtvrtku.

„Mimo jiné bude i jedna soutěž pro veřejnost. Půjde o charitativní akci formou DMS. Pokud podpoří více diváků město Karlovy Vary, získáme další bod. Doufáme, že veřejnost naše město podpoří, zapojí se v nejširší míře a pomůže nám Plzeň porazit. I když jsme si vědomi, že plzeňský region je výrazně větší a základna pro tuto soutěž je tam tedy silnější,“ vysvětlila primátorka.

Týmy jsou podle ní složeny ze tří částí. Vedle politiků se klání účastní i sportovci a umělci.

„Pro nás jsou připraveny také vědomostní soutěže, takže všichni se svědomitě připravujeme a studujeme odborné knihy,“ podotkla primátorka, která se díky Výzvě dozvěděla řadu dalších zajímavostí o Karlových Varech. Například i to, kdo mohl za založení velkého a ničivého požáru v roce 1604.

A co vzkazuje primátorka Vlková všem Karlovarákům?

„Držte nám v sobotu všichni palce, opravdu se snažíme a doufáme v náš úspěch,“ vyzývá veřejnost Vlková.

Jana Kopecká