Kvůli stavbě karlovarského sportovně-kongresového centra přijde o zahrádku dalších asi dvacet rodin. Nynější dvě haly totiž za pár měsíců doplní ještě plavecký bazén.

Desítky nájemců zahrádek si tak v těchto dnech přebírají rozhodnutí, že lokalitu musí vyklidit.

„Jedná se asi o dvacet zahrádek, které jsou již desítky let v rozporu s územním plánem. Ten stanovuje využití tohoto území pro občanskou vybavenost se sportovním zaměřením,“ říká mluvčí radnice Jan Kopál.

Lidé mají podle mluvčího nárok na kompenzaci od města. Ta by dosahovala třiceti tisíc korun za jednu zahrádku, pokud neakceptují nabídku města na jinou lokalitu. „Jako bonus by město provedlo likvidaci případných nepovolených staveb na vlastní náklady. Jde ale zatím jen o návrh řešení, kterým se rada města bude teprve zabývat, stejně jako tím, dokdy musí lidé zahrádky opustit,“ upřesňuje mluvčí Kopál s tím, že město se chce se zahrádkáři vypořádat do letošního podzimu. Právě v tomto období má totiž v Tuhnicích začít stavba bazénu.

Kopál doplnil, že tendr na tuto veřejnou zakázku bude vyhlášen už na jaře. Jeho předpokládané náklady přesahují dvě stě milionů korun a město na jeho stavbu využije dotace z Evropské unie.

Pro zahrádkáře je tato situace nepříjemná.

„Samozřejmě dostaneme nějakou finanční kompenzaci, ale to nic nemění na tom, že jsem tady s rodinou prožil kus života a najednou je všechno pryč. Je to pro mě skutečně špatná situace. Navíc kam má člověk v Karlových Varech jít, když si chce odpočinout? Pořádná klidová zóna tady podle mě chybí,“ uvedl jeden ze zahrádkářů, který si nepřál být jmenován. „Ani už nemám chuť shánět zahrádku jinde, nic totiž není jisté. Raději bych měl dál zahrádku než bazén u haly. Ale nic se nedá dělat,“ dodal smutně.

Těmito zahrádkami ale vedení města v rušení kolonií v Tuhnicích nekončí. „Vzhledem k rozporu s územním plánem by měly být v této lokalitě odstraněny všechny zahrádky, které neodpovídají stanovenému využití území,“ dodává mluvčí radnice.

S tím už je dopředu smířený i zahrádkář Zdeněk Toman. „Nás se toto konkrétní rušení zahrádek netýká, protože máme tu naši na parcele pozemkového fondu, ale bohužel se nedá odkoupit, už jsme se o to snažili. Očekáváme tedy, že během několika let skončíme i my,“ vysvětlil zahrádkář.

„Vím, že tady lidé dělali i petici a různě proti rušení zahrádek brojili, ale bohužel se nepodařilo situaci nijak změnit. My už jsme měli zahrádku i v jiných místech, ale vždy to bylo problematické. Těšili jsme se, jak tady budeme v důchodu odpočívat, ale už se toho asi bohužel nedočkáme. Bohužel řešení se asi najít žádné nedá, vše ustupuje například výstavbě domů,“ doplnil Toman.

Jana Kopecká, Jan Havelka