Šestatřicetiletá Karlovaračka je stíhána policií kvůli tomu, že nezajistila, aby její sy chodil řádně do školy. Chlapec měl během jediného měsíce 95 neomluvených hodin. Případ se už snažila řešit i radnice. Marně. Žena může jít až na dva roky do vězení.

Pomůže to? Pedagogové a sociální pracovníci tvrdí, že těžko. Zřejmě účinnějším nástrojem nápravy poměrů v takové rodině je odebrání sociálních dávek. Z výchovného a psychologického pohledu se jedná v každém případě vážného záškoláctví o hluboký problém.

„Jeho řešení je během na dlouhou trať,“ říká ředitel Základní školy jazyků v Karlových Varech Jiří Burian. Za sedm let ředitelování zažil podobné případy naštěstí jen dva.

Obecně však případů, kdy je školní docházka vlastního dítěte rodičům lhostejná, přibývá.

„Hlášení ze školy přichází na sociální odbor radnice. V případě, že jde o rodinu, která pobírá dávku v sociální nouzi, tato je rodičům zatvrzelého záškoláka odebrána. Další možností je správní řízení a zaplacení pokuty ve výši tří tisíc korun, v horších případech předání případu policii,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Lukáš Pokorný.

Policie případy vyšetřuje jako trestný čin ohrožování výchovy mládeže.

„Jestliže jde o první oznámení, věc zpravidla řeší magistrát jako přestupek, kdy může být v příkazním řízení uložena zmíněná pokuta. Při opakovaném oznámení šetří věc policisté,“ doplňuje mluvčí karlovarské policie Pavel Valenta.