Některé stavby v centru Karlových Varů ohrožují zápis lázeňského trojúhelníku, tedy včetně Mariánských a Františkových Lázní, na seznam kulturního dědictví Unesco. Prohlásil to ministr kultury Václav Jehlička. Za příklad uvedl stavbu garážovacího domu pod hotelem Imperial.

„Pokud se lázně na tento prestižní seznam chtějí dostat, pak musejí Karlovy Vary razantně změnit dosavadní přístup a daleko více spolupracovat při úpravách s památkáři,“ uvedl Jehlička.

Právě na jeho ministerstvo se obrátili někteří podnikatelé s naléhavými podněty, jak rozmach stavebních úprav stále více ničí historické jádro Karlových Varů.

„Stavební úpravy stávajících historických objektů a intenzita stavební činnosti na území památkové zóny v Karlových Varech nabývá nebývalých rozměrů. Jako zvláště problematické se jeví umístění novostavby hotelu Grand Majestic v těsné blízkosti chrámu sv. Maří Magdaleny,“ písemně upozornil ministra kultury také Josef Malý, krajský zastupitel (Koalice pro Karlovarský kraj).

„Pokud zde dochází k tak necitlivým zásahům, pak se lázeňský trojúhelník může s myšlenkou zapsání na seznam Unesco rozloučit,“ uvedl na stížnosti Václav Jehlička. Na zastupitelův podnět uvažuje ministerstvo kultury o zařazení chrámu sv. Maří Magdaleny a Císařských lázní na seznam národních kulturních památek.

Ministr Jehlička o problému citlivého přístupu ke stavebním úpravám města jednal i s karlovarským primátorem Wernerem Hauptmannem. „Shodli jsme se, že je třeba se tomuto problému věnovat,“ zdůraznil Jehlička. Do Karlových Varů navíc posílá úředníky inspekce památkové péče, aby situaci prověřili.

Ministrův přístup ocenil například Jiří Klsák, předseda Klubu Za krásné Karlovarsko. Právě jeho členové na devastaci památek ve městě úřady dlouhodobě upozorňují a snaží se, aby byly při jejich rekonstrukci dodržovány zákony památkové péče. „Je to něco, s čím se zase až tak často nesetkáváme. Pokud se na ministra obrátili už i podnikatelé a zastupitelé, pak je to známka toho, že Karlovy Vary nejsou lidem lhostejné a že ti, kteří zde žijí a podnikají, mají o vzhled města zájem,“ uvedl Klsák. Podle jeho názoru jde také o pozitivní signál do budoucna.

„To, co se při rekonstrukcích objektů v centru lázní někdy děje, je otřesné a stále tomu není konec. Na druhou stranu zde existují projekty, které se povedly. Víme, že když nelze dům zachránit, pak se nedá nic dělat. Je to ale na vůli investora věc řešit, projednat a s památkáři úzce spolupracovat,“ dodal Klsák.