VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé dnes mají v rukou budoucnost symfoniků

Karlovy Vary – Část veřejnosti požádala o pomoc hudebníkům z KSO i senátora Jana Horníka.

29.6.2010 5
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Havelka

V posledních týdnech se přes Karlovarský symfonický orchestr přehnala doslova bouře. Rada města totiž připravila návrh změny orchestru z příspěvkové organizace na obecně prospěšnou společnost a někteří hudebníci se obávají cílené likvidace orchestru.

O návrhu budou dnes rozhodovat zastupitelé.

„Budeme jednání sledovat a pokusíme se i přihlásit do diskuse,“ uvedl Martin Petr z Unie orchestrálních hráčů, která proti navrhovaným změnám i řediteli protestuje. „Podle mě je to jen politická hra, ve které jsme my jen pouhými rukojmími. Uvidíme, jak celá věc dopadne, ale určitě to bude velmi těsné,“ dodal Petr.

Naměstkyně primátora Dagmar Laubová má pro zastupitele přichystaný materiál, ve kterém zmiňuje výhody přeměny na o.p.s.

„Po mém seznámení se se situací okolo příspěvkové organizace KSO, která se právě v této době nachází ve velmi neutěšené finanční situaci, kterou způsobovaly zejména vleklé každoroční ztráty, a to za poskytnutí jakkoliv vysokého příspěvku na hospodaření, jsem došla k přesvědčení, že pro zachování a rozvoj tohoto tělesa jsou důležité dvě zásadní změny,“ tvrdí náměstkyně Laubová. „Pokud jsem se snažila eliminovat ztráty z posledních let, aniž by došlo k poklesu úrovně umělecké činnosti tohoto tělesa, byla toto, bohužel, nesnadná cesta a vedla jen k přežívání orchestru z roku na rok. To proto jsme se jako Rada města Karlovy Vary rozhodli k zásadním změnám, z nichž první byla jmenování nového ředitele organizace a druhá pak založení nové právní formy organizace,“ dodala náměstkyně primátora.

Podle Laubové už orchestr velmi dlouho stagnuje. „Příspěvková organizace KSO vykazuje dlouhá léta neúnosné ztráty. Pokud zastupitelstvo města svým hlasováním založení obecně prospěšné společnosti neschválí, nejenže se nic nevyřeší, ale KSO se vrátí o mnoho let zpátky a bude hrozit, že organizace bude časem opravdu zrušena kvůli nemožnosti každoroční ztrátu dotovat,“ hájí záměr rady Laubová.

Situaci kolem KSO sleduje také senátor Jan Horník.

„Podle informací osob dobře seznámených s pozadím aktuálního stavu v KSO nepočítá jeho stávající ředitel Vikor do nového tělesa s hudebníky, kteří se postavili proti zrušení orchestru. Podle jejich názoru Vikor již nyní cíleně ochromuje činnost orchestru jako symfonického tělesa lacinou dramaturgií a bezdůvodným propouštěním nebo šikanováním kvalitních hráčů. Kritizují, že spolu se zakládací listinou obecně prospěšné společnosti není, zřejmě úmyslně, předkládán žádný ekonomický model jejího financování, nejsou podchyceny žádné záruky trvalé existence hudebního tělesa a místa v dozorčí a správní radě jsou rezervována pro zatím utajené osoby místo toho, aby byla od počátku obsazena kvalitními manažery a odborníky z hudební sféry,“ vysvětlil senátor, kterého podle jeho slov oslovila veřejnost s prosbou o pomoc.

„Vážení zastupitelé města Karlovy Vary, Karlovarský symfonický orchestr je hudebním dědictvím celého karlovarského regionu, a proto by si zasloužil naši větší názorovou pokoru a lepší zacházení, oproštěné od zákulisních politických manipulací a zřejmě i od osobních zájmů několika jedinců. Proto se jeví jako rozumné ponechání kvalifikované diskuze o další budoucnosti KSO, včetně případné změny ekonomického modelu jeho financování, až na nové, na podzim tohoto roku zvolené zastupitele,“ žádá zastupitele Horník.

Autor: Jan Havelka

29.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

OTÁZKA PRO: Petra Kulhánka, primátora města Karlovy Vary

Ilustrační foto

Kanonýři z Kladna Varáky nešetřili, hurricany teď čeká letošní derniéra

Nezkontroloval brzdy na návěsu

Karlovy Vary - Dvaašedesátiletý řidič nákladní soupravy nabořil do svodidel na silnici R6 v Karlových Varech.

Chodovský most ve Dvorech je opravený, řidičům se otevře v pátek odpoledne

Karlovy Vary - Opravovaný most v ulici kpt. Jaroše přes Chodovský potok bude znovu průjezdný. 

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Policie žádá řidiče: Pokud nemusíte, nevyjíždějte

Karlovarský kraj - Husté sněžení, nárazový vítr a náledí komplikuje dopravu v kraji. Policisté proto žádají řidiče, aby vyjížděli jen v nejnutnějších případech. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT