V úterý 27. ledna budou karlovarští zastupitelé rozhodovat, zda město podpoří osmi miliony ze svého rozpočtu zaměstnance Karlovarského porcelánu. Právě v tento den budou totiž schvalovat nejen statut takzvaného garančního fondu, tedy jednotlivé podmínky, ale i uzavření smlouvy o poskytnutí daru. Ta má být sepsána s Odborovým svazem zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu.

Řada karlovarských zastupitelů po zveřejnění podmínek má ale k návrhu řadu připomínek.

„To, co budeme v úterý projednávat, je úplně něco jiného, než jsme schválili na řádném rokování zastupitelstva,“ prohlašuje zastupitel Petr Kulhánek (KOA). Ten připomněl, že na prvním jednání karlovarského zastupitelstva v letošním roce přijalo město usnesení, že Karlovy Vary v rámci garančního fondu podpoří zaměstnance Karlovarského porcelánu, kteří mají ovšem bydliště v krajském městě. Poté, co vyšlo najevo, že tuto podmínku splňuje jen část zaměstnanců porcelánky, která má sídlo v Nové Roli, se kritéria změnila.

V pondělí 19. ledna tak primátor Werner Hauptmann (ODS) oznámil, že nárok na peníze z fondu budou mít všichni obyvatelé Karlovarského kraje, kteří mají určitou výši mzdy.

„Nic oficiálního jsem se od řádného zastupitelstva nedozvěděl. Přitom na tomto jednání zaznělo, že bychom měli dostat k dispozici konkrétní informace o čerpání peněz z tohoto fondu. Vše se dozvídám jen z médií,“ říká zastupitel Petr Kulhánek, který založení fondu začátkem ledna podpořil, ale dnes má velké výhrady například vůči tomu, že peníze z fondu by měli dostat i lidé, kteří v Karlových Varech nebydlí. „Město se má starat o své občany, a ne suplovat jiné instituce. A to říkám přes to, že mám poměrně vysokou míru solidarity,“ dodává.

Klub KSČM nemá v úmyslu garanční fond zablokovat. „Peníze z něj obdrží jenom ti lidé, kteří se dostali do problémů. Založení fondu vnímáme jako širší pomoc. Karlovy Vary se chtějí ukázat jako krajské město, které chce lidem pomoci, a to je dobře,“ uvedl Josef Murčo, předseda klubu.

Murčo dodal, že KSČM souhlasí i s předloženými pravidly čerpání. „Kdybychom zvolili variantu bezúročné půjčky, pak by to s sebou neslo náročnou agendu a peníze bychom po lidech museli následně třeba i vymáhat. A na to jsou také potřebné personální kapacity. Proto je jednodušší forma daru,“ dodal Murčo. Zdůraznil, že pravidla čerpání fondu musejí schválit karlovarští zastupitelé.

Jana Kopecká, Ivana Kalinová